Spoločnosť Zahraničné

Sofia bude počas pravoslávnych veľkonočných sviatkov uzavretá

Ilustračná foto: pixabay

SOFIA – Bulharské hlavné mesto  Sofia bolo v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu pred pravoslávnymi veľkonočnými sviatkami uzavreté na neurčito pre dopravu. Od piatku tak mesto nesmú nijaké vozidlá opustiť ani doň vojsť, informuje agentúra DPA.

 

Nariadenie ministra zdravotníctva Kirila Ananieva povoľuje iba niekoľko výnimiek, napríklad pre policajné autá, vozidlá prepravujúce pacientov či servisné vozidlá.

K tomuto opatreniu pristúpila vláda po tom, ako mnohí Bulhari odišli zo Sofie autom v stredu a vo štvrtok, pričom uviedli nepravdivé dôvody, vysvetlil vo štvrtok večer minister vnútra Mladen Marinov. Ďalej uviedol, že polícia vo štvrtok vrátila viac ako 5000 áut, ktoré sa pokúšali opustiť hlavné mesto. Dodal, že je veľmi sklamaný správaním sa občanov k policajtom.

Šéf krízového štábu Vencislav Mutafčijski nevylúčil, že pre nedisciplinovanosť niektorých občanov budú prijaté prísnejšie obmedzenia.

Prevažne pravoslávne Bulharsko oslavuje tento rok Veľkú noc 19. apríla, teda o týždeň neskôr ako západné cirkvi. Otvorených zostane približne 4000 kostolov, ale veriaci boli požiadaní, aby pre riziko infekcie radšej zostali doma. Trhy a predajne kvetov sú počas sviatkov zatvorené. Otvorené zostali iba supermarkety, lekárne a čerpacie stanice. V Bulharsku platí od 13. marca stav núdze, ktorý bol predĺžený do 13. mája.

Bulharsko malo vo štvrtok 800 potvrdených prípadov nákazy a 38 úmrtí.