Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Top

ŠOK Na Slovensku nečakane končí systém HAKA! Zakladateľ PREHOVORIL: Riskoval som svoj život a majetok

Zdroj: FB/Štefan Farkaš

Zdroj: FB/Štefan FarkašSLOVENSKO – Zlé správy pre Slovákov, potešenie pre zlodejov áut. Projekt HAKA (Hľadá sa auto, krádeže automobilov), ktorý fungoval viac ako 7 rokov, definitívne končí. Zakladateľ projektu Štefan Farkaš vysvetlil dôvody, prečo sa tak deje. Hovorí o príliš veľkom nebezpečenstve aj nedostatku času.

Projekt za dlhú dobu existencie pomohol množstvu okradnutých Slovákov. Aj pomocou sily sociálnych sieti a skupiny na Facebooku, ktorá mala takmer 300-tisíc, dokázali vypátrať množstvo kradnutých áut.

Teraz však koniec systému HAKA oznámil jeho samotný autor Štefan Farkaš. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedol, že za celú existenciu projektu neprijali od štátu ani euro. “Fungujeme absolútne zadarmo a nič nemáme nahrabané, ako tu poniektorí píšete v komentároch. Za vyše 7 rokov sme nikdy neprijali 2% dane, štátne dotácie ani euro dotácie. Nebolo na čom nahrabať ani zarobiť,” uvádza.

Jedna skupina končí dnes, celý projekt do konca roka

Ako pokračuje, skupinu na Facebooku “Pátranie po osobách” zrušil už približne pred rokom. Skupinu, ktorá mala približne 100-tisíc členov, odovzdal zadarmo organizácii, ktorá v jej činnosti pokračuje namiesto HAKA. Skupinu na odhaľovanie podvodníkov zrušil dnes.

Ďalej píše, že v tejto práci by nikto nepokračoval. „Keby áno, chcel by som vidieť blázna, ktorý by kvôli pomoci iným chodiť na políciu, aby vysvetľoval všetko, za čo podvodníci podávajú trestné oznámenia, alebo kto by riskoval svoj život alebo majetok. Táto skupina je dosť nebezpečná pre bežného občana, ktorý by takto chcel ľuďom pomáhať,“ uvádza.

Pátranie po autách a bicykloch bude fungovať do konca roka. „Skupina na pátranie po ukradnutých bicykloch a autách bude fungovať do konca roka. Chcel by som dokopať 8 rokov činnosti a 300 000 členov skupiny. Za našu dobu, čo tu pre vás sme, sa nám podarilo kus obrovskej roboty. Pomohli sme nie stovkám ľuďom, ale tisícom. Neodvažujem sa nikomu skupinu podarovať. Nie je to sranda pokračovať v tejto robote. Verte, že je to o držku,“ priznáva autor.

Rodina na prvom mieste, aplikácia bude fungovať

Ako dôvod ukončenia uvádza aj starostlivosť o seba a o svoju rodinu, rovnako aj ďalší člen projektu. Ľudí však upokojil, že sa nemajú čoho obávať. “Píšem to ešte raz. Báť sa nemusíte. To, že HAKA končí, nie je koniec sveta. Možno niečo podobné niekto ešte založí a keď nie, je tu polícia a prokuratúra. HAKA vždy iba pomáhala. Nenahrádzame všetky tieto štátne zložky. Mám vás rád a prosím, odpustite, že už nemáme možnosť časovú ani rodinnú pokračovať,” píše na záver s tým, že aplikácia bude fundovať aj naďalej. “Čiže kontrolovať a nahlasovať polícii budete aj po skončení projektu HAKA,“ dodáva Farkaš.