Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠOK pre naše PEŇAŽENKY! Platiť budeme NOVÝ poplatok za bývanie: Jeho SUMA bude dokonca RÁSŤ

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – Kontroverzná daň z uhlíka, ktorú majú domácnosti platiť už čoskoro za tvorbu emisií, bude vyššia než sa pôvodne očakávalo. V EÚ je totiž vyraďovanie fosílnych palív pomalé, čo bude zvyšovať cenu nových povoleniek za znečisťovanie ovzdušia. 

Ako vysvetľuje portál euractiv.sk, v súčasnosti trh s uhlíkom spoplatňuje emisie približne 10-tisíc priemyselných podnikov a elektrární. Od roku 2027 by mali za svoje znečistenie z vykurovania a cestnej dopravy platiť aj domácnosti. Cieľ je jasný. Aby domácnosti prešli na ekologické zdroje, a tak znížili tvorbu emisií.

Nová cena uhlíka sa bude vzťahovať na benzín, naftu a vykurovacie fosílne palivá, ako je zemný plyn či uhlie. Od počiatku tohto plánu sú však na stole obavy zo sociálnych dopadov. “Náklady na emisné povolenky sa prenesú do cien pre spotrebiteľov, čo pocítia najmä ľudia, ktorí už teraz dávajú veľkú časť príjmov na energie,” upozorňuje portál.

Cena pôjde nahor

Keď bol systém v roku 2023 schválený, zákonodarcovia EÚ sľúbili, že ceny uhlíka zostanú pod 45 eur za tonu, čo znamená prirážku približne 10 centov za liter nafty alebo benzínu.

Nastal však problém. Vyraďovanie fosílnych palív v sektore bývania a dopravy je pomalé. A to zvýši dopyt po emisných kvótach, čím bude aj ich cena na trhu rásť. Niektorí odborníci hovoria o cene až v stovkách eur za tonu. “Europoslanci preto varujú, že domácnosti budú za svoje emisie platiť viac, ako sa pôvodne predpokladalo,” píše portál.

Plynové kotly úplne nekončia, EÚ hádže záchranné koleso

Pôvodne sa hovorilo aj o úplnom zákaze pre vykurovanie zemným plynom. Po novom by mali byť dovolené takzvané hybridné vykurovacie systémy, ktoré kombinujú napríklad plynové kotly a tepelné čerpadlá alebo fotovoltiku, ale aj plynové kotly, ktoré umožňujú neskôr prejsť na bezemisný vodík. 

Všetky tieto opatrenia budú pre ľudí predstavovať finančnú záťaž. Kritici varujú, že najviac na to doplatia najslabší. Európska únia však hádže záchranné koleso. Únia má už pripravený 86,7-miliardový Sociálny klimatický fond, ktorý by mal tlmiť sociálne dosahy zelených politík.