Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Nečakané rozhodnutie Václava Miku. Nebude kandidovať za SaS

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová, SITA) Bývalý riaditeľ RTVS a TV Markíza Václav Mika nakoniec nebude v parlamentných voľbách kandidovať za opozičnú SaS. Uviedol to v liste pre členov opozičnej strany. Predseda strany Richard Sulík hovorí o “krágľovaní” úspešnejších. 

 

„Dnešným dňom som predsedovi strany Sloboda a solidarita Richardovi Sulíkovi oznámil, že odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách,” napísal v liste Mika s tým, že jeho meno sa pre niektorých členov SaS stalo zástupným problémom, prostredníctvom ktorého bola spochybňovaná kandidátka navrhnutá Sulíkom. „Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie,” uviedol Mika, o ktorého kandidatúre za SaS sme vás ako prví informovali ešte minulý týždeň.

Bývalý šéf RTVS tiež zdôraznil, že jeho dnešné rozhodnutie nemení nič na fakte, že naďalej ostáva sympatizantom strany Sloboda a solidarita. „Záleží mi na tom, aby SaS bola úspešná, aby sa stala súčasťou zmeny, po ktorej všetci túžime, a ktorú Slovensko tak akútne potrebuje,” dodal Mika.

Václav Mika figuroval ako číslo 10 na kandidátke SaS, ktorú predstavil líder strany Richard Sulík. Na druhom mieste bola súčasná europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a tretie miesto bolo vyhradené pre Janu Kiššovú, ktorá sa hlási k tzv. Demokratickému jadru SaS. Ľubomír Galko alebo Jozef Rajtár, ktorí sa tiež hlásia k Demokratickému jadru SaS v tejto súvislosti uviedli, že vypracujú vlastnú verziu kandidátky. Miku pritom označili za „nominanta Smeru v RTVS”.

Sulík hovorí o “krágľovaní” 

Predseda strany Richard Sulík pre Glob.sk uviedol, že rozhodnutie Václava Miku považuje za zrelé rozhodnutie zdatného manažéra, ktorý veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame. “Sme svedkami krágľovania úspešnejších – po Jozefovi Mihálovi a pokusoch o Luciu Nicholsonovú a Juraja Drobu samozvané Demokratické jadro namierilo hľadáčik na neho. Mrzí ma, že oblasť kultúry zostane nateraz nepokrytá a verím, že vízie pána Miku o slobodných médiách a verejnoprávnej RTVS sa podarí naplniť,” uviedol Sulík. Ako dodal, pochopil, že najskôr je potrebné urobiť si poriadok doma.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Desiatka na kandidátke

O tom, že Václav Mika bude kandidovať za stranu SaS informoval portál Glob.sk ako prvý. O jeho politických ambíciách sa začalo hovoriť už v čase jeho odchodu z kresla šéfa verejnoprávnej televízie v lete 2017. On sám bol však vtedy ohľadom tejto témy na slovo skúpy. Oficiálne tvrdil, že sa chce istý čas venovať najmä rodine a malej dcére. Vlani v lete pred komunálnymi voľbami nakoniec oznámil, že bude kandidovať na post primátora Bratislavy ako nezávislý. Vo voľbách síce nevyhral, ale obsadil druhé miesto za víťazom Matúšom Vallom. So ziskom približne 36-tisíc hlasov za sebou nechal aj končiaceho Iva Nesrovnala. Už počas volebnej noci dal jasne najavo, že svoj politický potenciál chce ďalej zúročiť.

Odvtedy sa jeho meno spájalo s viacerými politickými stranami. Oficiálne však Mika nikdy nič nepotvrdil. Stalo sa tak až tento týždeň, keď ho Richard Sulík predstavil ako desiatku na svojej kandidátke. “Jediný spôsob, ako Slovensko zmeniť, je politika,” vyhlásil vtedy Mika. O tom, prečo mu je blízka práve Sas porozprával aj v rozhovore pre Glob.sk.