POZOR! V TÝCHTO obľúbených OBCHODOCH odhalili množstvo TOXICKÝCH výrobov: Môžu spôsobiť rakovinu či infarkt, ohrozené sú aj deti

Lacné internetové obchody, ako je Temu, Shein či AliExpress, sú známe po celom svete. Obľúbenou alternatívou sa stali aj na Slovensku. Výrobky, ktoré si však z týchto obchodov objednávame, môžu byť pre naše zdravie nebezpečné. Najnovšie kontroly totiž ukázali alarmujúce výsledky.

Pri bezpečnostných inšpekciách sa ukázalo, že mnohé produkty z online platforiem, ako sú Shein, Temu a AliExpress, obsahujú nebezpečne vysoké úrovne toxických látok. Informoval o tom portál Enviroment Energy Leader.

Metropolitná vláda Soulu vykonáva tieto kontroly na týždennej báze. Ide prevažne o vplyv týchto platforiem na životné prostredie a zdravie spotrebiteľov. Tentoraz však výsledky vzbudzujú obavy. „Medzi testovanými produktmi od Shein, vrátane detskej obuvi, kožených tašiek a opaskov, niekoľko obsahovalo extrémne vysoké hladiny ftalátov. Ide o chemikálie používané na zmäkčovanie plastov,“ varuje portál.

400-krát prekročené limity

Ako píše ďalej, jeden pár topánok obsahoval hladiny ftalátov 428-krát vyššie ako povolený limit, zatiaľ čo tri tašky mali hladiny 153-krát vyššie, ako je prípustné. Detské hodinky obsahovali hladiny olova 278-krát vyššie ako povolený limit, pričom hladiny chrómu a niklu tiež prekračovali bezpečné limity. Detský náhrdelník vykazoval úroveň olova 1,2-krát nad štandard.

„Orgány v Soule skontrolovali celkovo 93 produktov a zistili, že takmer polovica obsahuje toxické látky. Medzi tieto položky patria detské hodinky, ceruzky a mnohé ďalšie doplnky,“ dopĺňa portál.

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

Čo všetko môžu tieto toxické látky spôsobiť?

Ftaláty, ktoré sú používané v rôznych produktoch týchto internetových obchodov, môžu spôsobiť hormonálne poruchy, obezitu, srdcové ochorenia, rakovinu a problémy s plodnosťou. Expozícia olova môže narušiť reprodukčný systém a zvýšiť riziko rakoviny, zatiaľ čo chróm a nikel sú spojené s dermatologickou toxicitou, podráždením dýchacích ciest, alergiami a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Viac o téme: AliExpress, e-shopy, ftaláty, nebezpečné výrobky, Shein, Tému

Súvisiace články