ŠOKUJÚCA správa pre ľudí pred SVIATKAMI: Ceny TEJTO potraviny idú hore!

BRATISLAVA – Nepríjemná správa, ktorá nepoteší väčšinu slovenských domácností. Ceny mäsa a mäsových výrobkov sa budú opäť zvyšovať z dôvodu navyšujúcej sa ceny bravčového mäsa naprieč celou Európskou úniou.  

 

Ako informuje Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa obchod s bravčovým mäsom sa riadi nemeckou burzou, kde sú každý týždeň ohlasované nové vyvolávacie ceny jatočne upravených tiel. Spracovatelia mäsa tak zvyšovaním odbytových cien reagujú na výrazný nárast vyvolávacej ceny jatočne upravených tiel na nemeckej burze s bravčovým mäsom, kde bol zaznamenaný nárast ceny  z hodnoty 2,00 EUR/kg na súčasnú hodnotu 2,28 EUR/kg, čo predstavuje nárast vyvolávacej ceny o 14%. V súčasnej dobe spôsobuje navyšovanie ceny bravčového mäsa výrazný pokles stavov ošípaných v členských štátoch EÚ, čo vytvára tlak na ceny.

„Len na Slovensku došlo medziročne k poklesu stavov ošípaných o cca 100 000 ks, t.j na súčasných 400 000 ks, čo sa zároveň pri porovnaní rokov 2021/2022 prejavilo aj na medziročnom poklese porážok jatočných ošípaných na úrovni cca 13%, čo je historický medziročný pokles porážok jatočných ošípaných, ktorý indikuje nižšiu dostupnosť čerstvého mäsa slovenského pôvodu pre potreby obyvateľstva. Zároveň pri stúpajúcej spotrebe na úrovni 39 kg/obyvateľa/ročne je nárast spotreby bravčového mäsa v prospech mäsa importovaného z ostatných,” konštatuje Forrai.

 

Cena mäsa sa zvyšuje.

Ceny bravčového mäsa a mäsových výrobkov sa budú opäť zvyšovať. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami je tak zvyšovanie cien bravčového mäsa a výrobkov veľmi nepríjemnou informáciou pre slovenské domácnosti. “Nárast odbytových cien bravčového mäsa a mäsových výrobkov na úrovni výrobcov prebieha v súčasnej dobe, a to na úrovni 15-18%. Spotrebiteľské ceny sú však záležitosťou obchodu, pričom na ich ďalší vývoj môže mať v súčasnej dobe vplyv dohoda obchodných reťazcov a Ministerstva pôdohospodárstva o zastropovaní cien vybraných potravín,” zdôraznila Forrai. Navyše je otázne a nepredvídateľné, či bude zásobovanie slovenských obchodov bravčovým mäsom a jeho výrobkami pred Veľkou nocou dostatočné. Predpokladáme, že zásobovanie trhu bravčovým mäsom a mäsovými výrobkami bude dostatočné,” doplnila Forrai.

Osem obchodných reťazcov zastropovalo ceny stoviek potravín od 20. marca. Na zoznamoch produktov, ktoré si zostavil každý reťazec samostatne, nechýbajú ani mäsové výrobky. A to vrátane bravčových, hoci tie sú tam iba zopárkrát. Za garantované ceny na najbližšie 3 mesiace vo vybraných reťazcoch kúpite údenú bravčovú krkovičku, bravčovú šunku alebo párky z bravčového mäsa. Ceny niekde zastropovali taktiež pre kuracie, hovädzie a morčacie mäso.

 

Viac o téme: bravčové mäso, ceny, energie, Eva Forrai, inflácia, potraviny obchody, Slovenský zväz spracovateľov mäsa, trh, Veľká noc, veľkonočné sviatky, zdražovanie

Súvisiace články