ŠOKUJÚCE správanie turistov v Tatrách! Z medveďa si urobili atrakciu

PODBANSKÉ – Zamestnanci Správy Tatranského národného parku bijú na poplach. Opäť ide o medveďa a opäť na Liptove. Z tragickej udalosti spred desiatich dní,  keď medveď zabil muža sa totiž niektorí návštevníci hôr zjavne vôbec nepoučili. To čo vyvádzali pri dedine Podbanské nemá podľa zamestnancov TANAP-u obdobu. Z najväčšej šelmy našich lesov si náhodní okoloidúci urobili doslova turistickú atrakciu.

Je to presne desať dní, keď Slovenskom otriasla správa, že medveď na Liptove zabil 57-ročného muža. Niečo také sa ešte nikdy v histórii Slovenska nestalo. Od osudného dňa média takmer denne informujú o pohybe našej najväčšej šelmy v blízkosti obydlí človeka a odborníci zas návštevníkov hôr vyzývajú k opatrnosti. Informácia zamestnancov Správy Tatranského národného parku na sociálnej sieti je preto v tejto súvislosti doslova šokujúca.

medveď, odpadky, Podbanské

Medveďa pri kontajneroch si turisti fotili z piatich metrov.
FOTO: FB Správa TANAP

Riskovali život pre fotografiu

V lokalite Hrdovo v Západných Tatrách je výskyt medveďa pomerne bežný. Aj preto tam zamestnanci TANAP-u v uplynulých dňoch išli vo večerných hodinách na plánovanú kontrolu zabezpečenia komunálneho odpadu pred medveďom hnedým. Pri jednom zo stojísk kontajnerov neverili vlastným očiam. „pracovníkom strážnej služby vo večerných hodinách bol pozorovaný medveď hodujúci na odpadkoch vyprodukovaných obyvateľmi miestnej chatovej osady. Medveď bol s pomocou dostupných pomôcok (klaksónu a spreja) plašený zhruba od 19:00 do 22:30 hod,“ napísali na sociálnej sieti Správa TANAP. Ako dôkaz priložili aj zopár fotografii. Z nich je evidentné, že nešlo, len o akéhosi malého medvedíka a zopár odhodených plechoviek, ale o statného medveďa, ktorý si doslova hodoval v halde odpadu.

medveď, odpadky, Podbanské

Medveďa pri kontajneroch si turisti fotili z piatich metrov.
FOTO: FB Správa TANAP

ĎALŠÍ MEDVEĎ blízko dediny! Starostka potvrdila škody

To čo bolo skutočne zarážajúce, však nebol iba medveď v nezabezpečených odpadkoch, ale správanie návštevníkov hôr, ktorí v čase kŕmenia sa šelmy prechádzali okolo. „Počas tejto doby sa na ceste zastavovali vozidlá, vystupovali zvedavci z vozidiel a fotili šelmu vo veľmi krátkej vzdialenosti na 5 až 7 metrov,“ vykreslili nepochopiteľný počin okoloidúcich zamestnanci TANAP-u. Návštevníci si podľa tohto opisu udalosti urobili zo šelmy doslova atrakciu. Čo v kontexte krvavého vyčíňania medveďa, len o 60 kilometrov ďalej vyznieva, ako absolútny hazard so životom. Okrem toho, že sa svojou nezodpovednosťou vystavovali nebezpečenstvu útoku od medveďa, utvrdzovali zviera v tom, že mu od ľudí nehrozí nebezpečenstvo,“ poznamenali ďalej na sociálnej sieti odborníci. Ti tiež upozornili na to, že oblasť Hrdova je ukážkový príklad toho, ako vznikajú problémy s medveďmi. „Povinnosť zabezpečiť komunálny odpad pred prístupom medveďa hnedého vo vlastnom území TANAP-u nie je vôbec nová téma. Od roku 2015, kedy nadobudla platnosť vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, sa presne definuje povinnosť pre držiteľov odpadu zabezpečiť zmesový komunálny, biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad pred prístupom medveďa hnedého.“

medveď, odpadky, Podbanské

Medveďa pri kontajneroch si turisti fotili z piatich metrov.
FOTO: FB Správa TANAP

ZABÍJAL NA LIPTOVE MEDVEĎ?! Dušan bol nezvestný od včera, dnes ho našli dohryzeného v kaluži krvi

Na Liptove majú povinnosť zabezpečovať komunálny odpad takmer všade. „Ľahostajnosťou a ignorovaním legislatívy sme my ľudia za uplynulé roky vytvorili desiatky kontajnerových medveďov, ktorých osud je už vopred spečatený,“ dodali tatranskí ochranári. Tí po šokujúcej udalosti upozorňujú aj na vyhlášku, ktorá bola aktualizovaná a nadobudla účinnosť 1.januára 2021. V tento deň sa počet lokalít, na ktoré sa vzťahuje povinnosť zabezpečiť kontajnerové stojiská pred vniknutím medveďa hnedého zvýšil z pôvodných 151 na 360. Cieľom je ochrániť ľudí a odstrániť kontajnerových medveďov, aby nemuseli byť následne zbytočne zabíjaní.

Je to definitívne: Na Liptove ZABÍJAL MEDVEĎ!

NEUVERITEĽNÉ Medveď v Kežmarku ohrozil cyklistku!

Viac o téme: komunálny odpad, medveď, Nízke Tatry, Podbanské, TANAP, turisti, útok medveďa

Súvisiace články