LIPTOV, ORAVA, DOMAŠA – Návštevníci našich najvýznamnejších priehrad ostali v poslednej dobe poriadne šokovaní. Vo vodných nádržiach chýba veľké množstvo vody. Problémom je, že ani vyhliadky na najbližšie týždne nie sú veľmi priaznivé.
Liptovská Mara je aktuálne naplnená len na 44 percent a má najmenej vody za posledných 13 rokov. Jej hladina poklesla o takmer 12 metrov. Voda na Liptovskej Mare na niektorých miestach tečie v pôvodnom koryte Váhu ako pred vybudovaním priehrady. Nízka hladina priehrady ohrozuje aj chov pstruha dúhového v Ratkovskej zátoke. Ľudia sa aktuálne môžu prechádzať napríklad po starej zatopenej ceste medzi zatopenými dedinami.
@wellby2025 ♬ original sound – Wellby
Obavy sú aj na Oravskej priehrade
Podobná situácia je aj na Oravskej priehrade, ktorá je naplnená približne na 50 percent. Vodu vodohospodári kvôli plánovanej oprave vypúšťali aj priebežne. Situácia bola dokonca v lete minulého roka ešte horšia. Miestni však majú obavy aj teraz. „Voda je nízko a už je to pre nás výstražný prst. Už s obavami sa na to pozeráme,“ uviedol pre TV JOJ Rastislav Žulko z občianskeho združenia Oravskápriehrada.eu.
Nepríjemnou správou je, že počas februára sa tiež očakávajú len minimálne zrážky. Situáciu komplikuje aj fakt, že v posledných týždňoch sa už roztopila aj väčšina snehu, ktorá bola na horách. Obyvatelia regiónov sa preto obávajú, či sa priehrady túto jar naplnia. Pomôcť by podľa nich mohli už len výrazne dažde počas jari.
Podľa vodohospodárov nejde o mimoriadnu situáciu
Vodohospodári prijali bežné opatrenia a tvrdia, že aktuálna výška hladiny Liptovskej Mary je stále v norme. „Potok s nádržou bude dočasne znížený s ohľadom na zabezpečenie všetkých potrieb užívateľov pod vodnou stavbou,“ uviedol pre televíziu hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.
@strat.sa Nedávno vypustili Liptovskú Maru, lebo očakávali príval vody z topiaceho sa snehu. No a vďaka tomu si teraz môžeš spraviť prechádzku po dne vodnej nádrže bez rizika. Vyschnuté dno ponúka neobvyklý zážitok. #Liptovskamara #Liptov #visitliptov #Straťsa #cestuj #voda #travel
♬ original sound – Strať sa
Vodohospodári však majú plán aj pre prípadné pokračovanie sucha. Obmedzenia by sa mohli dotknúť rybolovu aj rekreácie. „Každý extrém, či už povodne alebo obdobie sucha, predstavuje hypotetický problém. V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb ako sú rekreácia, rybolov či odbery vôd pre závlahy súkromným osobám,“ povedal Bocák pre portál MY Liptov.
Vidieť zatopené domy, našli aj kosti
Obavy panujú aj na východe Slovenska. Ako priblížil denník Korzár, vodná nádrž Veľká Domaša je aktuálne naplnená len na 39 percent. Ľudia si aktuálne môžu na dne priehrady pozrieť napríklad základy starých domov, ktoré kedysi na mieste dnešnej nádrže stáli. Nedávno tam objavili aj aj kostrové nálezy. Podľa vodohospodárov však hladina vody v nádrži stále neklesla pod minimálnu hranicu. Na dosiahnutie kritickej hranice chýba 7 a pol metra.
Január bol mimoriadne suchý
Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) informovali počas prvého februárového týždňa, že tohtoročný január bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo mimoriadne suchý až nadnormálny (vlhký).
Nedávno zároveň oznámili, že minimálne prvá polovica prebiehajúcej zimy sa zapíše do histórie ako jedna z najchudobnejších z hľadiska zásob vody viazanej v snehovej pokrývke za posledných 20 – 25 rokov. „V prípade pokračujúceho nepriaznivého trendu však môže spôsobiť chýbajúci jarný odtok, teda predovšetkým topiaci sa sneh z horských polôh, sucho, ktoré by malo negatívny vplyv na začínajúcu vegetačnú sezónu,“ uviedli meteorológovia.
Ústav hydrológie Slovenskej akadémie vied však v predchádzajúcich dňoch podotkol, že aj v minulosti boli roky, kedy to nevyzeralo priaznivo, ale nakoniec vo februári a marci na horách napadlo obrovské množstvo snehových zrážok. „Príroda je nevyspytateľná a aktuálne to vyzerá na koniec zimy, ale treba myslieť na to, že v minulosti už boli prípady, ako napríklad v rokoch 2000 a 2009 spadlo za február a marec približne 450 mm zrážok a nakoniec to boli na horách rekordné snehovo bohaté zimy,“ uviedol ústav.