ŠOKUJÚCE ZISTENIE pre Slovensko: PREPÚŠŤAŤ ľudí u nás chce každá tretia nemecká firma! TIETO sú na rade ako prvé

NEMECKO, SLOVENSKO – Nemecká ekonomika aj naďalej zažíva ťažké časy. Dianie v Nemecku má zásadný vplyv aj na Slovensko. V poslednom období sa prepúšťaniu nevyhli viaceré nemecké spoločnosti na Slovensku a prognózy pre ďalšie obdobie nie sú veľmi priaznivé. Podľa prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory plánuje na Slovensku prepúšťať každá tretia firma.

Tretia najväčšia ekonomika na svete je aj naďalej v zlom stave a vyhliadky na ďalšie obdobie nie sú priaznivé. Problémy má celý nemecký priemysel, čo bolo aj jednou z hlavných tém februárových predčasných parlamentných volieb v Nemecku.

Ekonomické problémy bude musieť vyriešiť vláda, na ktorej čele bude líder CDU/CSU Friedrich Merz. Ten pred voľbami sľuboval obnovu automobilového priemyslu a naštartovanie hospodárskeho rastu krajiny.

Prepúšťať plánuje každá tretia nemecká firma

Situácia v Nemecku má nepochybne obrovský vplyv aj na Slovensko, keďže práve do Nemecka smeruje pätina nášho exportu. Nemecké ekonomické problémy sa už začali prejavovať aj u nás. Prepúšťanie na Slovensku v posledných mesiacoch oznámili napríklad spoločnosti Schaeffler či Vaillant Group.

Predikcie pre ďalšie mesiace nie sú veľmi priaznivé a prepúšťanie na Slovensku môžu ohlásiť aj ďalšie nemecké spoločnosti. „Podľa nášho prieskumu, ktorý sme realizovali v období prijatia konsolidačného balíčka, naši členovia zásadne nemenia pohľad na Slovensko. 62 percent opýtaných firiem potvrdzuje zhoršenie konjunkturálneho vývoja v nasledujúcich 12 mesiacoch. Takmer každá tretia firma plánuje prepúšťanie, zároveň však každá siedma plánuje rozšíriť svoje investície,“ uviedol pre Hospodárske noviny člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory AHK Slowakei Marco Trisciuzzi.

Komora zastupuje na Slovensku viaceré nemecké hospodárske organizácie a má 375 členov. Podľa Trisciuzziho je však Slovensko stále atraktívne pre nemecké spoločnosti, keďže sme súčasťou Únie, v dostupnej vzdialenosti, v regióne máme ako jediný zavedené euro, dá sa u nás nájsť kvalifikovaná pracovná sila a množstvo Slovákov ovláda nemecký jazyk.

Problémové sú najmä dva sektory

Ak sa problémy v nemeckom priemysle nevyriešia, na Slovensku to pocítia firmy hlavne v automobilovom a strojárskom sektore. „Niektoré podniky môžu v priebehu roka začať obmedzovať výrobu alebo upravovať svoje investičné plány. Najviac ohrozené budú odvetvia, ktoré sú priamo závislé od nemeckého dopytu, ako sú automobilové subdodávky, elektrotechnický priemysel a výroba priemyselných zariadení,“ uviedol pre HN generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Slovensko zatiaľ čerpá zo starších objednávok a dodávok. Tie boli zazmluvnené ešte pred hospodárskym spomalením Nemecka. Pokles objednávok môže okrem zvyšovania nezamestnanosti viesť aj k spomaleniu nášho ekonomického rastu.

Očakáva sa iba pomalý rozbeh ekonomiky

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša je možné v aktuálnom roku očakávať iba pomalší rozbeh nemeckej ekonomiky, keď by sa rast mohol pohybovať na úrovni niekoľkých desatín percenta.

Isté je len to, že nová nemecká vláda má v súvislosti so stagnujúcou ekonomikou pred sebou náročnú úlohu a jej kroky budú mať vplyv aj na Slovensko.

Viac o téme: automobilky, ekonomika, firmy, Nemecko, prepúšťanie, priemysel

Súvisiace články