Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Šokujúci prieskum: Smer-SD narástol, progresívci padajú

Ak by sa parlamentné voľby konali v auguste, s 21,8 percenta by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/Redakcia) – Ak by sa parlamentné voľby konali v auguste, s 21,8 percenta by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Na druhom mieste by bola koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia so 14 percentami hlasov a tretia ĽSNS s 12,1 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus na vzorke 1020 respondentov.

 

Zdroj: Focus

Štvrté miesto má v augustovom prieskume KDH so 7,5 percenta. Nasleduje SaS a SNS, ktoré by získali zhodne po sedem percent. Na siedmom mieste by skončila Sme rodina so ziskom 6,3 percenta, nasleduje OĽaNO (šesť percent) a ako posledná by sa do parlamentu dostala vznikajúca strana Za ľudí (päť percent).

Do Národnej rady SR by sa nedostali strany Most-Híd so 4,7 percenta, SMK s 3,4 percenta a KSS s 1,2 percenta. Ostatné strany v prieskume získali štyri percentá.

Kiskova strana zatiaľ balansuje na hranici zvoliteľnosti. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V Národnej rade SR by Smer-SD obsadil 38 kresiel, koalícia PS a Spolu – občianska demokracia by získala 24 mandátov, ĽSNS 21, KDH 13, SaS a SNS by mali zhodne 12 kresiel, Sme rodina 11, OĽaNO desať a Za ľudí deväť poslancov.

Prieskum sa uskutočnil 1. až 7. augusta.

Matovič by mal o poslanca viac ako Kiska

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (38), koalícia strán Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia (24), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (21), KDH (13), SaS (12), SNS (12), Sme rodina – Boris Kollár (11), OĽANO (10), Za ľudí (9).

Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 1.8. – 7.8.2019 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1020 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”