Som rád, že sa postupne darí objasniť okolnosti prípravy našej vraždy, hovorí Žilinka

BRATISLAVA – Preukázanie tvrdení odsúdeného Zoltána Andruskóa o príprave vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica je niečo hrozné a je svedectvom o niečom, čo sa už nikdy nesmie opakovať. Pre TASR to uviedol riaditeľ ekonomickej kriminality ÚŠP Žilinka v reakcii na obvinenie Dušana K. a jeho následné zobratie do väzby.

 

„Na jednej strane som rád, že sa postupne darí objasniť okolnosti prípravy našej vraždy a že sa preukázaním tvrdení obvineného Zoltána Andruskóa potvrdzuje hodnovernosť jeho výpovedí. Na strane druhej však preukázanie jeho tvrdení je niečo hrozné a je svedectvom o niečom, čo sa už nikdy nesmie opakovať,“ zdôraznil prokurátor, ktorý sa mal stať obeťou skupiny okolo Aleny Zsuzsovej.

Dušana K. obvineného v kauze spomínaných príprav vrážd Žilinku a Lipšica budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v stredu (23. 9.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca ŠTS rozhodol o jeho vzatí do väzby z dôvodnej obavy pokračovania v trestnej činnosti, ako aj z dôvodnej obavy úteku obvineného. Takzvaný kolúzny dôvod nebol vzhliadnutý týmto súdom. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený aj dozorový prokurátor podali sťažnosť. Rozhodne o nej Najvyšší súd SR.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) Dušana K. zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok (21. 9.). Na trestnom čine sa mal zúčastniť ako objednávateľ. Z príprav vrážd prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zs. Dušan K. sa objavil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.

Viac o téme: Alena Zsuzsová, Daniel Lipšic, Maroš Žilinka, NaKA, objednávka vraždy, obvinenie, Špecializovaný trestný súd, vražda, Zoltán Andruskó

Súvisiace články