Spoločnosť Zahraničné Top

Soška, ktorá pre filmové hviezdy znamená veľa. Napriek tomu sa odovzdávanie Oscarov nevyhlo vlne kritiky

Zdroj: SITA / AP

BRATISLAVA – Unikátny galavečer, na ktorý čaká každoročne niekoľko miliónov divákov. Hviezdy v žiari reflektorov, úžasné róby, tak to je Noc Oscarov. Na prestížne udeľovanie cien vo filmovom priemysle sa dostanú len tí najlepší z najlepších. Vzácna soška predstavuje úspechy za počiny v predošlom kalendárnom roku.

 

 

Cena akadémie je exkluzívne filmové ocenenie, ktoré udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Akcia sa koná každoročne v Hollywoode, kde sa stretne celá filmová smotánka. Prvýkrát bola táto cena udelená v roku 1929, vtedy ešte len v 12 kategóriách. Posledné 91. udeľovanie sa uskutočnilo včera. V súčasnosti sa ocenenie udeľuje až v 24 kategóriách. O výsledkoch z aktuálneho ročníka sme vás na Glob.sk už informovali.

Získať vzácnu sošku chce každý jeden umelec. Prezývku Oscar dostala trofej oficiálne až v roku 1939. To, ako vznikol tento názov, nie je doteraz jasné. V hre je však niekoľko príbehov. Jedna z historiek hovorí o vedúcej pracovníčke akademickej knižnice Margaret Herrick, ktorá vyhlásila, že soška pripomína jej strýka Oscara. Pomenovanie však bolo spomenuté už v roku 1934, kedy novinár Sidney Skolsky písal o úspechu Katharine Hepburn. Získala vtedy sošku za najlepšiu herečku.

Symbolika

Oscara navrhol Cedric Gibbons. Vytvoril nahého rytiera, ktorý stojí na kotúči filmového pásu a v rukách drží meč. Filmová cievka má na sebe päť koliesok, ktoré symbolizujú prvých päť zakladajúcich odvetví akadémie: producenti, režiséri, herci, scenáristi a technici. Akadémia neskôr požiadala sochára Georga Stanleyho, aby sošku navrhol.

Trofej počas rokov prešla niekoľkými menšími zmenami. V súčasnosti má vyše 34 centimetrov a váži necelé štyri kilá. Na udeľovanie cien sa každoročne vyrobí päťdesiat kusov. Na výrobe jednej sošky sa podieľa päť pracovníkov. Odliatie, vytvarovanie, obrúsenie a vyleštenie sošky im trvá päť hodín.

 

Oscar. Zdroj: TASR / AP

Nominácie

Udeľovaniu Oscarov predchádza hlasovanie s voľbou nominácií. Hlasovacie právo od akadémie má približne 6-tisíc členov. Herci odovzdávajú hlasy hercom, kameramani kameramanom a podobne. V prvom kole vyplnia hlasovací lístok. Špecifická je kategória najlepší film, kedy hlasujú všetci členovia. V kategórii cudzojazyčný film a animovaný film podávajú návrhy špeciálne komisie. Výsledky prvého nominačného kola oznámi prezident akadémie na tlačovej konferencii. Následne členovia dostanú opäť hlasovací lístok, tentoraz finálny s menami nominovaných umelcov. Po sčítaní hlasov sa už výsledky neoznamujú. Pracovníci ich zapečatia do obálok, kde zostanú až do odovzdávania cien.

 

Prestížne odovzdávanie cien Oscarov sa pripravuje niekoľko mesiacov. Zdroj: SITA / AP

Kategórie ocenení

Kritika

Udeľovanie Oscarov patrí medzi najprestížnejšiu akciu. Množstvo filmových štúdií vyhodí každoročne niekoľko miliónov na propagáciu svojich filmov. Podujatie je preto často spájané s tým, že ocenenia sú ovplyvňované marketingom a o kvalite sa dá polemizovať.

Počas niektorých filmových večerov sa dokonca udiali aj incidenty, ktoré sa hneď objavili v médiách. V roku 2017 na 89. ceremoniáli vyhlásili Warren Beatty a Faye Dunaway omylom za najlepší film La La Land. Skutočným víťazom bol ale film Moonlight. Beatty vtedy dostala nesprávnu obálku.

Tradíciou počas oscarových večerov sú aj ďakovné prejavy víťazov. Tí si občas neodpustia tvrdú kritiku na aktuálnu politickú situáciu. Mnohé prejavy sa nesú aj v znamení vtipov na adresu niektorých osobností.

 

Galéria
Namiesto La La Land vyhral film Moonlight. Zdroj: SITA / AP
Film Zelená kniha získal Oscara za najlepší film. Zdroj: TASR / AP
Na poslednom ročníku vystúpila aj Lady Gaga a Bradley Cooper. Zdroj: SITA / AP
Rami Malek získal sošku v kategórii herec v hlavnej úlohe vo filme Bohemian Rhapsody. Zdroj: SITA / AP
Typické pre túto udalosť sú aj príchody filmových hviezd. Zdroj: pixabay.com
Na Noc Oscarov čaká každý rok niekoľko miliónov ľudí. Zdroj: SITA / AP
navigate_before
navigate_next