Spoločnosť Zahraničné

Španielsko sa po požiari Notre-Dame chystá preveriť bezpečnosť svojich pamiatok

Španielsko sa po požiari Notre-Dame chystá preveriť bezpečnosť svojich pamiatok. Zdroj: TASR/AP

MADRID – Španielsky minister kultúry a športu José Guirao v utorok oznámil, že Španielsko preverí bezpečnosť svojich pamiatok v reakcii na požiar, ktorý v pondelok poškodil katedrálu Notre-Dame v Paríži, informovala agentúra AFP.

 

“Toto je varovanie,” povedal Guirao španielskej rozhlasovej stanici RNE. “Nebezpečenstvo vždy spočíva v starých systémoch elektrického vedenia, ktoré musia byť prekontrolované,” uviedol. Presnejšie informácie o tom, ktorých pamiatok sa bezpečnostná previerka týka, však neposkytol.

Príčina parížskeho požiaru ešte nie je známa, podľa hasičov však môže súvisieť s prebiehajúcimi renovačnými prácami. Francúzska prokuratúra prípad vyšetruje ako nehodu.

Guirao avizoval rozhovory s francúzskym rezortným kolegom, aby zistil, akým spôsobom môže Španielsko pomôcť.

“Práve teraz je to v prvom rade o morálnej podpore, solidarite, a potom nasleduje všetko, čo Francúzi potrebujú,” povedal.

Španielsky premiér Pedro Sánchez na Twitteri napísal, že tento požiar je “katastrofa pre Francúzsko, Španielsko i Európu”, a dodal, že plamene sa dotkli 850 rokov histórie, architektúry, maliarstva a sochárstva.

Španielska kráľovská rodina vyjadrila na sociálnej sieti solidaritu a takisto aj presvedčenie, že Francúzi budú schopní katedrálu prestavať, uvádza na svojom webovom portáli denník El Periódico de Catalunya.