Zahraničné Spoločnosť

Španielsko zadržalo ponorku. Niesla tri tony kokaínu v hodnote 100 miliónov eur

Zadržaná ponorka niesla tri tony kokaínu v hodnote 100 miliónov eur. Zdroj: SITA/AP

MADRID – Ponorka zadržaná pri severozápadnom pobreží Španielska prevážala tri tony kokaínu v hodnote viac ako 100 miliónov eur. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

 

Španielska polícia zadržala ponorku cez víkend pri pobreží španielskeho autonómneho spoločenstva Galícia. Množstvo jej nákladu sa úradom podarilo presne určiť až po tom, keď plavidlo previezli do prístavu.

V ponorke sa nachádzalo 152 balíkov obsahujúcich dovedna približne tri tony kokaínu. Jeho hodnota na čiernom trhu môže presiahnuť 100 miliónov eur.

Najmä kolumbijskí pašeráci využívajú ponorky na prevoz kokaínu do Mexika a USA. Ponorka zadržaná v Španielsku je však podľa polície prvý takýto prípad zaznamenaný v Európe.

Dvoch ekvádorských členov posádky úrady zadržali. Tretiemu sa podarilo uniknúť.

Polícia vyšetruje, odkiaľ ponorka priplávala. Na operácii v súvislosti s jej zadržaním sa zúčastnili príslušníci americkej, brazílskej, britskej a portugalskej polície.

Galícia je jedným z hlavných vstupných miest pre pašerákov kokaínu do Európy. Španielsko bolo vlani po Belgicku druhou členskou krajinou Európskej únie s najvyšším množstvom zhabaného kokaínu.