Politika Zahraničné

Španielsko zatklo 89 ľudí za pašovanie ľudí a drog na motorových člnoch

Zdroj: TASR/AP

MADRID – Španielska polícia zatkla 89 ľudí podozrivých z členstva v zločineckej sieti, ktorá pašovala zo severnej Afriky do Španielska migrantov a hašiš. Napísala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie španielskej žandarmérie Civilná garda.

 

Pašerácky gang používal na svoju kriminálnu činnosť motorové člny, ktorými prepravoval ľudí i drogy cez Gibraltársky prieliv z Ceuty, čo je španielska enkláva ležiaca na najsevernejšom cípe Maroka. Vyšetrovaním sa zistilo, že aktuálne bolo 11-timi motorovými člnmi prevážaných dovedna až vyše desať ton hašiša a 269 ľudí. Zločinecká sieť používala pri plavbe cez Gibraltár aj radarové systémy.

Migrantov ich prevádzači údajne zvyčajne zadržiavali v Španielsku, až pokým im ich príbuzní nezaplatili výkupné 5000 eur, spresnila polícia. Civilná garda neuviedla, kde k zadržaniu zmienených 89 osôb došlo, dodala však, že v prípade je vypočúvaných ešte ďalších 39 ľudí.

Mesto Ceuta je jednou z dvoch španielskych severoafrických enkláv na pobreží Stredozemného mora. Južné pobrežie Španielska je jednou z hlavných vstupných brán pre prienik nelegálnych drog do Európy, vysvetľuje AP.