Politika Zahraničné

Španielsky premiér porovnal “klamstvá” brexitu a katalánskych separatistov

Španielsky premiér Pedro Sánchez - Zdroj: SITA/AP Photo/Mosa'ab Elshamy

MADRID – Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu prirovnal snahy o odlúčenie sa v severovýchodnom regióne Katalánsko k zložitému procesu odchodu Británie z Európskej únie, informovala agentúra AP. Sánchez povedal, že obe úsilia sa spoliehajú na falošné argumenty, ktorým vystavujú občanov.

“Chcú dosiahnuť polarizáciu a odmietajú priestor pre umiernenosť a porozumenie,” uviedol Sánchez a vymenoval sériu klamstiev, ktoré podľa neho podporujú argumenty priaznivcov brexitu i katalánskych separatistov. Líder Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) Sánchez tiež oznámil, že jeho vláda sa zíde na budúci týždeň v Barcelone a zvýši minimálnu mesačnú mzdu v krajine z 736 na 900 eur.

Stretnutie v metropole Katalánska naplánované na 21. decembra malo byť tiež signálom uvoľňovania sa napätých vzťahov s regionálnymi predstaviteľmi podporujúcimi nezávislosť. Aktivisti bojujúci za nezávislosť Katalánska však na tento deň zvolali protesty. Lídri opozície z konzervatívnej Ľudovej strany (PP) a strany Občania (Cs) naliehajú na Sáncheza, aby voči Katalánsku zaujal tvrdý postoj. Chcú, aby premiér využil ústavné právomoci, ktoré centrálnej vláde umožnia prevziať priamu kontrolu nad vzdorovitým regiónom.