Zahraničné Spoločnosť Top

Slováci a Česi z čínskeho Wu-chanu sú už v Európe. Na koronavírus zomrela prvá obeť mimo Číny

Čínski zdravotníci premiestňujú nakazenú na izolačné oddelenie. Zdroj: SITA / AP

PRAHA/BRATISLAVA -Dvaja Slováci, skupina piatich Čechov a ďalší Európania, ktorí pre šírenie nového koronavírusu požiadali o evakuáciu z Číny, prileteli v nedeľu popoludní z mesta Wu-chan do južného Francúzska. Česi a Slováci budú pokračovať do Bruselu, kde ich vyzdvihne český vládny špeciál Jak-40 a prevezie do Prahy. Na palube bude aj epidemiológ. Informoval o tom český spravodajský portál iDNES.cz.

Z letiska v pražskej časti Ruzyně skupinu Čechov transportuje sanitka do Nemocnice na Bulovke, kde sú pripravené izby v karanténe, a po dvoch Slovákov si prídu lekári zo Slovenska.

“Po dohode so slovenskou vládou sme ponúkli v českom špeciáli z Bruselu tiež dve miesta pre slovenských občanov,” povedal v nedeľu už skôr český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Francúzsky špeciál vzlietol zo stredočínskeho Wu-chanu, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu, ráno po 02.00 h SEČ, a skoro popoludní pristál na vojenskom letisku na juhu Francúzska.

Agentúra AP napísala, že stroj A380 mal pristáť na vojenskej základni v meste Istres. Podľa predstaviteľov žiadny pasažier lietadla nemal pri odlete z Wu-chanu príznaky koronavírusu. Medzi cestujúcimi boli okrem Čechov a Slovákov tiež Francúzi, Belgičania, Holanďania, Dáni a niekoľko občanov afrických krajín, dodala AP.

Po medzipristátí mal stroj pokračovať na vojenské letisko Melsbroek pri Bruseli.

Tam Česi a Slováci presadnú na český špeciál Jak-40. Odlet z Bruselu bude medzi 18.00 h až 20.00 h, uviedol pre iDNES.cz hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

V lietadle bude epidemiológ, ktorý Čechov a Slovákov na mieste vyšetrí. Posádka bude mať na palube aj ochranné prostriedky a použijú sa v prípade, že tak rozhodne epidemiológ.

Český špeciál priletí na Terminál 4 ruzyňského letiska, ktorý má v prevádzke ministerstvo obrany a je vyhradený pre štátne dôležité lety.

Českí pacienti ostanú v Nemocnici na Bulovke dva týždne na pozorovanie a ak sa u nich vírusové ochorenie neprejaví, z nemocnice ich prepustia, informoval portál iDNES.cz.

Slovensko je pripravené, tvrdí Pellegrini

Slovensko je na prípadný výskyt nového koronavírusu na svojom území pripravené. Uviedol to dnes v relácii TA3 V politike predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Premiér tiež doplnil, že dvaja Slováci, ktorí boli v Číne, odkiaľ sa vírus šíri, sú aktuálne na palube lietadla. Tiež potvrdil, že podozrenia v dvoch prípadoch, ktoré preverovala nemocnica v Martine, sa nepotvrdili.

„Dvaja pacienti, ktorí boli prevezení do nemocnice v Martine by mali byť v poriadku a ich výsledky sú negatívne. Ďalší dvaja naši občania sú už v tomto čase v lietadle. Ten prevoz bude trochu komplikovaný. Zatiaľ však nejavia príznaky ochorenia,“ povedal Pellegrini.

Štát podľa premiéra situáciu okolo ochorenia monitoruje 24 hodín denne. „Zatiaľ je to pod kontrolou. Ak by sa udialo niečo mimoriadne, sme pripravení ihneď reagovať,“ dodal premiér.

Prvá obeť mimo Číny

Nový koronavírus označený 2019-nCoV si na Filipínach vyžiadal prvú obeť na živote. Zároveň ide o prvý prípad úmrtia v súvislosti s týmto infekčným ochorením mimo územia Číny. S odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o tom informovala agentúra AFP.

“Ide o prvé úmrtie mimo Číny,” uviedol predstaviteľ WHO pre Filipíny Rabindra Abeyasinghe s tým, že “nejde o miestny prípad, ale o pacienta ktorý pricestoval z epicentra nákazy”.

Obeťou je podľa AFP Číňan z mesta Wu-chan v čínskej provincii Chu-pej. Do krajiny pricestoval spolu so ženou, ktorá sa stala prvým potvrdeným prípadom nákazy na Filipínach a ktorá sa momentálne zotavuje v nemocnici.

Daná správa bola zverejnená len krátko po tom, ako filipínska vláda oznámila, že zakáže vstup do krajiny všetkým návštevníkom prichádzajúcim z Číny.

Filipínci sa tiež chránia pred koronavírusom maskami. Zdroj: SITA / AP

Nový vírus si v Číne vyžiadal už 304 obetí

Koronavírus s označením 2019-nCoV si v Číne vyžiadal už 304 mŕtvych po tom, ako miestne úrady v provincii Chu-pej informovali o 45 nových potvrdených obetiach. V nedeľu o tom napísala agentúra AFP.

Podľa miestnych úradov došlo v provincii Chu-pej, ktorá je považovaná za epicentrum šírenia nákazy, taktiež k prudkému nárastu v počte infikovaných osôb.

Na celonárodnej úrovni bolo podľa vyhlásenia čínskej Národnej zdravotníckej komisie zaznamenaných 2590 nových potvrdených prípadov nákazy. Celkovo tak počet nakazených v Číne presiahol počet 14.300.

Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS dostal označenie 2019-nCoV. Doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan v provincii Chu-pej.

Lietadlo nemeckej armády s ľuďmi vracajúcimi sa z epicentra šírenia nového koronavírusu v Číne pristálo na letisku 1. februára 2020 v Kolíne nad Rýnom. Lietadlo so 102 nemeckými občanmi a 26 cudzími štátnymi príslušníkmi, evakuovanými z čínskeho mesta Wu-chan, pristálo v sobotu na letisku v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom. Zdroj: TASR / AP

Dvaja z ľudí evakuovaných letecky do Nemecka

Nakazenie novým druhom koronavírusu sa potvrdilo v Nemecku u dvoch spomedzi cestujúcich sobotňajšieho letu, ktorý slúžil na evakuáciu Nemcov a iných štátnych príslušníkov z čínskeho mesta Wu-chan postihnutého epidémiou. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra DPA, ktorá citovala spoločné vyhlásenie nemeckých vzdušných síl, Červeného kríža, a príslušných samosprávnych úradov.

V súvislosti so šírením koronavírusu spôsobujúceho pľúcne ochorenie nemecká armáda evakuovala z Wu-chanu občanov Nemecka a ich rodinných príslušníkov. Lietadlo z vyše 120 cestujúcimi pristálo v sobotu popoludní vo Frankfurte nad Mohanom. Po lekárskych prehliadkach presunuli 115 osôb do kasární v meste Germersheim v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, kde majú stráviť dva týždne v karanténe.

Oboch evakuovaných, u ktorých sa infekcia potvrdila, umiestnili v Germersheime do izolácie a očakával sa ich prevoz na Univerzitnú kliniku vo Frankfurte nad Mohanom. Úrady zdôraznili, že obyvatelia Germersheimu nie sú vystavení žiadnemu nebezpečenstvu.

Jedenástich spomedzi pasažierov evakuačného letu previezli na uvedenú kliniku priamo z frankurtského letiska. U jedného z nich bolo takisto potrebné objasniť, či je nakazený novým koronavírusom, zatiaľ čo vo zvyšných prípadoch boli iné zdravotné dôvody, vysvetlil Kai Klose, minister sociálnych vecí spolkovej krajiny Hesensko.

Južná Kórea ohlásila tri nové prípady

Južná Kórea v nedeľu informovala o troch nových prípadoch nákazy koronavírusom s označením 2019-nCoV, čím celkový počet infikovaných osôb v tejto východoázijskej krajine dosiahol 15. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) uviedlo, že 13. prípadom je 28-ročný Juhokórejčan, ktorého v piatok spolu s ďalšími občanmi Južnej Kórey evakuovali z čínskeho mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum šírenia nového koronavírusu.

Ďalším nakazeným je 43-ročný občan Južnej Kórey, ktorý sa do vlasti vrátil z Číny ešte 20. januára, pričom jeho zdravotný stav bol odvtedy monitorovaný.

Posledným prípadom je 40-ročná Číňanka, u ktorej manžela diagnostikovali nový koronavírus ešte v sobotu.

KCDC v tejto súvislosti zdôraznilo, že zhromažďuje informácie o doterajšom pohybe týchto nových pacientov s cieľom zistiť, kde boli a s kým sa stretávali.

Obrázok zachytáva stavbu dočasnej nemocnice v čínskom Wu-chane. Zdroj: SITA / AP

Armáda posiela stovky zdravotníkov do novej nemocnice

Čínska armáda vysiela 1400 svojich zdravotníkov do prvej z dvoch nových nemocníc v meste Wu-chan, epicentre šírenia nového koronavírusu, ktorý si vyžiadal už vyše 300 obetí na životoch. Informovali o tom v nedeľu štátne médiá, píše agentúra DPA.

Nemocnicu Chuo-šen-šan, ktorú urýchlene vybudovali len za jeden týždeň na ošetrovanie pacientov infikovaných koronavírusom, majú otvoriť v pondelok a bude mať kapacitu 1000 lôžok, uviedla oficiálna tlačová agentúra Sinchua.

V tejto nemocnici budú pracovať zdravotníci z čínskej armády i jej univerzít, ako aj odborníci na prevenciu a kontrolu epidémií. Časť z nich už pred 17 rokmi pracovala počas epidémie ochorenia SARS v podobnej provizórnej nemocnici v Pekingu. Ďalší experti sa podieľali na boji proti ebole v Sierre Leone a Libérii.

Čínske úrady medzitým oznámili nové opatrenia zamerané na uzavretie deväťmiliónového mesta Wen-čou na východnom pobreží krajiny, kde uzatvoria cesty a obmedzia pohyb obyvateľov. Rodiny budú môcť napríklad poslať z domu na nákup nevyhnutných potrieb len jedného svojho člena každé dva dni.

Ide o prvé takéto karanténne opatrenia mimo provincie Chu-pej, kde sa šírenie koronavírusu začalo a kde je uzavretých približne 14 miest vrátane provinčnej metropoly Wu-chan.

Agentúra Sinchua tiež informovala, že nový koronavírus 2019-nCoV by sa okrem kvapôčkovej infekcie mohol prenášať aj tráviacim systémom. Čínski vedci ho totiž objavili aj vo vzorkách stolice a výteroch z konečníka po zistení, že u niektorých pacientov sa objavila len hnačka namiesto obvyklej horúčky. Na výskume vo Wu-chane sa podieľali tamojšia univerzitná nemocnica a Virologický ústav Čínskej akadémie vied.

Mohlo by vás zaujímať