Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Špecializovaný trestný súd rozhodol. Bývalý šéf štátnych hmotných rezerv ide do väzby

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BANSKÁ BYSTRICA – Bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom vo štvrtok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Kajetána Kičuru, sudcu s prerušeným výkonom funkcie od roku 2012, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

 

“Sudca pre prípravné konanie ŠTS vzal obvineného do tzv. kolúznej väzby, čím v plnom rozsahu vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP,” reagoval po takmer štvorhodinovom rozhodovaní prokurátor.

Obhajca Kajetána Kičuru Rastislav Palovič konštatoval, že jeho klient rozhodnutie prijal pokojne a vyrovnane. Rešpektujú ho a podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Kajetán Kičura pred sudcom rozsiahlo vypovedal, ako však Palovič dodal, “ja som asi posledný mohykán, ktorý uznáva neverejnosť prípravného konania, takže vám obsah jeho výpovede neprezradím”. Podľa neho “miera politizácie tohto prípadu určite zavážila v rozhodnutí, ale nevníma to ako priamy politický revanš”.

Kajetán Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

Kajetána Kičuru budú stíhať väzobne. Zdroj: pixabay.com

Chronológia obvinení Kičuru

23. marca:

  • Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár požiadal listom predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií okolo nákupu zdravotníckeho materiálu SŠHR SR.
  • Dvadsaťročný syn Kajetána Kičuru mal kúpiť dva byty v bratislavskom Starom Meste v čase, keď jeho otec nakupoval ochranné pomôcky v súvislosti s novým koronavírusom pre štát od novovzniknutých firiem.
  • Národná kriminálna agentúra (NAKA) v súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch SŠHR SR a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala “ex offo” trestné konanie.
  • Predseda SŠHR SR Kajetán Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s bytmi. Na tlačovej konferencii potvrdil, že niekoľko hodín vypovedal na NAKA.
  •  Vláda SR odvolala na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) Kajetána Kičuru z funkcie predsedu SŠHR SR. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Vládny kabinet poveril podpredsedníčku správy Luciu Gocníkovú, aby SŠHR od 24. marca dočasne riadila.
Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHRZdroj: TASR / Jaroslav Novák

 21. apríla:

  • NAKA zasahovala v rámci akcie Rezervy na strednom Slovensku. V Žilinskom a Banskobystrickom kraji vykonávala zaisťovacie úkony v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia SŠHR SR. Medzi zadržanými bol aj Kajetán Kičura.
  • Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
NAKA riešila aj podozrivý nákup bytov, ktorých vlastníkom je Kičurov syn. Zdroj: FB / Polícia SR

22. apríla:

  • Prokurátor ÚŠP predložil generálnemu prokurátorovi SR Jaromírovi Čižnárovi podnet na podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Kajetána Kičuru. Čižnár sa s návrhom stotožnil a zaslal ho na Ústavný súd SR.
  • Ústavný súd SR súhlasil so vzatím do väzby bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetána Kičuru.
Kičura je obvinený aj z prijímania úplatku. Zdroj: TASR / Ján Krošlák