Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a Norbert Pakši budú stíhaní väzobne

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

PEZINOK – Obvinený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši budú väzobne stíhaní. Rozhodla o tom v nedeľu neskoro večer sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS). TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

Aktualizované o 23:40

“Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb — D. K. a N. P., ktoré sú obvinené zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné. Dôvodom väzby je u obvineného D. K. obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Dôvodom väzby u obvineného N. P. je obava z možného úteku, ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková, kolúzna a preventívna väzba,” objasnila hovorkyňa.

Súd podľa nej neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub. “Sudkyňa ŠTS súčasne rozhodla, že ani u jedného z obvinených nie je možné dosiahnuť účel väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka,” povedala ďalej Kudjáková.

Obvinený Dušan Kováčik podal proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Rozhodnutie o vzatí do väzby je u obvineného Norberta Pakšiho právoplatné. “Nepodali sme sťažnosť,” uviedol krátko pre TASR jeho obhajca Ivan Kochanský.

Sudkyňa o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rozhodovala v prípade Norberta Pakšiho a Dušana Kováčika v nedeľu (25.10.) od 9.00 h, resp. 11.00 h.

Zrušil jeho poverenie

Nadriadený vysokého policajného funkcionára Norberta Pakšiho zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Informoval o tom dočasný policajný prezident Peter Kovařík. Stanovisko dočasného policajného prezidenta TASR poskytol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. “Nadriadený s personálnou právomocou policajta neodkladne zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Toto rozhodnutie mu bolo zákonným spôsobom už oznámené. Ďalší postup bude realizovaný v súlade so zákonom o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru,” uviedol Kovařík.

Zdôraznil, že v polícii budú dôsledne presadzovať také pravidlá, ktoré podobným nežiaducim javom v zbore v budúcnosti zabránia. “Tí, ktorí sa nestotožnili s naším heslom ‘Pomáhať a chrániť’, nemajú v Policajnom zbore čo hľadať,” podotkol Kovařík.