Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Spevácka hviezda ohadlí viac, než by ste čakali. Meky mieri na plátna a má aj prekvapenie

Zdroj: Magic Box

BRATISLAVA – Multiplexy sa po dlhom čase opäť zaplnia. Do kín mieri očakávaná novinka o živote speváka Mira Žbirku. Snímka Meky odhalí život nemoderného chalana z Abbey Road. Ukáže jeho začiatky, úspechy, no aj všetky negatíva, ktoré sláva prináša. Nebudú chýbať legendárne hity Biely kvet či Atlantída.

 

Diváci si už dnes môžu vychutnať hity legendy Mira Žbirku. Jeho skladby si spieva niekoľko generácií, ale o skutočnom živote vie len málokto. ,,Energický filmový portrét Meky predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom,’’ uvádza distribučná spoločnosť Magic Box.

Snímka odhalí lásku k hudbe a cestu, ktorá sa mnohým nepozdávala. Meky so svojim štýlom porozpráva o prekonaní veľkých spoločenských revolúcií, ale aj o životných zvratoch. Prezradí život dlhovlasého rockera, ale aj britského elegána. Počas života zažil stratu brata, vyhadzov z kapely. Hrával ako nájomný muzikant v zahraničí. Porozpráva o svojich deťoch, o odchode do ústrania, ale aj o veľkom návrate. ,,Bolo to náročné, ale režisér Šimon Šafránek mi neúnavne kládol otázky a dostal zo mňa aj to, čo o sebe neviem,“ povedal o dokumente Miro Žbirka.

Na druhej strane si režisér dokumentu Šimon Šafránek prácu s Mekym pochvaľoval. ,,Meky bol príjemný, nehovoril mi, čo mám robiť. V tomto dokumente som sa snažil pracovať s ľuďmi prirodzene, nestresovať ich kamerou, veľkým štábom a veľkými presunmi. Aby sa veci diali akoby bez našej prítomnosti,“ doplnil Šafránek.

 

Vlastný svet

Tvorcovia nakrúcali dokument celý minulý rok v Prahe, Bratislave a Londýne. ,,Pripadá mi, že žije vo svojom vlastnom svete, kde hlavnú úlohu hrá hudba. Stále si pospevuje, pohmkáva. Má svojský a veľmi nákazlivý zmysel pre humor,” prezradil o spevákovi režisér dokumentu Šafránek. Dodal, že inšpiráciou pri nakrúcaní bola kniha o spevákovi s názvom Zblízka. Tú napísal Honza Vedrala.

Otvorenú spoveď speváka vystriedajú súčasné zábery, ale aj unikátny archívny materiál. „Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu nie je. Bez sentimentálnosti a pátosu, zato s humorom. Energický a podvratný. S hlasnou muzikou a predovšetkým, pokiaľ je to možné, úprimný a emocionálny, ľudský,” skonštatoval Šafránek.

 

Štáb nakrúcal so spevákom celý minulý rok. Zdroj: Magic Box

Unikátna skladba

Okrem známych skladieb zaznejú tiež hudobné rarity. Jednou z nich je skladba She’s Out Of Control. Je to anglická verzia známej pesničky Cesta zakázanou rýchlosťou z albumu Sezónne lásky, ktorá bola nahratá v roku 1982. Vyšla o rok neskôr iba na exportnej verzii albumu s názvom Light Of My Life.

Režiséra filmu Šimona Šafránka skladba natoľko oslovila, že k nej zo záberov z filmu vytvoril nový videoklip. „Kedysi sme ju hrávali na koncertoch so slovenským textom, ale zdalo sa nám, že si ju ľudia až tak nevšímali. Neskôr som zistil, že naše najmladšie publikum si ju často spievalo. A nedávno ma absolútne šokoval môj syn David, keď mi z ničoho nič pripomenul jej nahrávku a hovoril, že to nemá chybu, že je to nahrávka ako hrom. Že ju púšťal svojim anglickým kolegom – muzikantom a že nechceli veriť, že ju nahral jeho otec a dokonca už v osemdesiatomdruhom so skupinou Limit na Slovensku,” povedal spevák Miro Žbirka.

 

V dokumente zaznejú legendárne Mekyho hity. Zdroj: Magic Box

Netradičné turné

Diváci si budú môcť užiť Mekyho aj naživo. Ten totiž vyráža na turné. V historických kinách (2.10.2020 – Prešov, kino Scala, 4.10.2020 – Martin, kino Moskva, 6.10.2020 Bratislava, Ateliér Babylon) si môžu návštevníci vychutnať dokument a zároveň akustický koncert, počas ktorého sa do života uvedie aj nové Best Of 3CD. ,,Obmedzená kapacita kinosály zaručuje jedinečnú možnosť vidieť a zažiť Mira Žbirku celkom zblízka. Na divákov tak počas jedného večera čaká dokonalý filmový aj koncertný zážitok. Vstupenky na turné sú už v predaji,” uvádza oficiálna stránka Mira Žbirku.

Netradičné turné zažijú aj v Českej republike (Ostrava, 16.9.2020 – Olomouc, 23.9.2020 – Liberec, 29.9. a 30.9.2020 – Praha Anděl).

 

Diváci sa potešia aj akustickým koncertom. Zdroj: Magic Box

Mohlo by vás zaujímať: