Regióny Bratislava

ŠPINA, BORDEL A ODPAD: Ľudia toto nerobte, pokiaľ nechceme žiť zahltení skládkami

Bratislava – Potom, čo avizovali kopu hnoja pred Úradom verejného zdravotníctva, prišiel starosta Ružinova s prekvapivou informáciou. Ružinovský podnik vyčistil za dva dni až 10 nelegálnych skládok. Napriek tomu ich nájdeme v hlavnom meste stovky.

 

Starosta Ružinova si ťažkú hlavu z kopy hnoja pred ministerstvom nerobil, „Ďakujeme za túto dodávku, využijeme ju na našich plochách, aby sa zeleni v Ružinove lepšie darilo. Nabudúce nám podobné dary môžete priniesť priamo do sídla VPS na Mlynských Luhoch,“ vtipne okometoval nečakanú “zásielku“. Oznámil však aj ďalšiu pozitívnu správu, „Okrem prebiehajúceho kosenia, údržby stromov, neustáleho čistenia ulíc a opráv lavičiek či ihrísk, kolegovia z nášho Ružinovský Podnik za dva dni vyčistili 10 nelegálnych skládok v okolí Slovnaftu vo Vlčom hrdle. V zásade nad rámec našich povinností, ale nenecháme ich tam predsa, ak sa dá a stíhame, staráme sa,“ Zoznam.sk preto zisťoval koľko odpadu v skutočnosti v Ružinove odstránili.

Kopa hnoja pred Úradom verejného zdravotníctva.
Zdroj: fb Martin Chren

Číslo vás prekvapí

181 ton za rok! To všetko dokázali vandali len tak svojvoľne vyhodiť do lesa iba na území Ružinova. „Za august bolo odstránených 11 ton odpadu z nelegálnych skládok, za rok 2021 do konca augusta to bolo 181 ton,“ zreferovala hovorkyňa Ružinova Adela Vavrušová. „Najviac skládok tvorí stavebný odpad po prerábkach, komunálny odpad, rôzny obalový materiál , nábytok, izolácie, elektroodpad, množstvo PET fliaš, nábytok, veľkorozmerný odpad, pneumatiky,“ dodala s tým, že ľudom je zaťažko odniesť zvyšný stavebný materiál do zberného dvora a tak ho len tak “na divoko“ odhodia do prírody.

Galéria
Do prírody vyhadzujú kopy plastu a materiálov, ktoré nie sú rozložiteľné. Zdroj: fb Martin Chren
Neekologickí vandali nemajú pred ničím zábrany. Zdroj: fb Martin Chren
Väčšinu nelegálnych skládok odstraňujú mestskí pracovníci alebo dobrovoľníci. Zdroj: fb Martin Chren
Veľa ľudí sa neunúva zvyšný odpad po rekonštrukcii bytu alebo podobne odviesť do zberného dvora. Zdroj: fb Martin Chren
Len málo zo zakladateľov čiernych skládok je v skutočnosti sankciovaných, pretože sa tieto činy veľmi ťažko dokazujú. Zdroj: fb Martin Chren
navigate_before
navigate_next

Väčšina skládok sa nachádza na miestach, kde je malý pohyb ľudí. Zväčša na okrajoch lesov, pod mostami, pri kontajnerových stojiskách, na brehoch Dunaja, opustených pozemkoch, v záhradkárskych osadách. Informácie o nelegálnych skládkach sú nahlasované rôznym spôsobom. „Najčastejšie počas kontroly obhliadok zamestnancami mestskej časti alebo inšpektorom životného prostredia, obyvatelia ich nahlasujú po svojich prechádzkach, ak na nejaké natrafia, resp. mestská polícia počas svojich obchôdzok,“ objasnila Vavrušová.

Galéria
Keď natrafíte na čiernu skládku, určite ju nahláste. Zdroj: fb Martin Chren
V lese sa väčšinou potuluje stavebný materiál. Zdroj: fb Martin Chren
Skládky sú po celej Bratislave, vrátane Záhorskej Bystrice. Zdroj: fb Záhorská Bystrica
Obyvatelia Záhorskej Bystrice taktiež urputne bojujú proti odpadu a stretávajú sa 18.09., za účelom vyčistenia aspoň časti prírody. Zdroj: fb Záhorská Bystrica
navigate_before
navigate_next

Nie každú skládku môže mestská časť odstrániť

Odstraňovanie a riešenie skládok závisí od druhu odpadu a zároveň od miesta, kde sa skládka nachádza. „Nebezpečný odpad a veľký stavebný odpad rieši Okresný úrad, ktorý konaním  určí osobu (právnickú osobu) zodpovednú za odstránenie skládky. Drobný stavebný odpad, komunálny odpad  a biologický odpad odstraňuje mestská časť,“ priblížila hovorkyňa s tým, že pri skládkach sa zisťuje pôvodca odpadu, ak sa zistí ako pôvodca právnická osoba, čo je veľmi problematické, okresný úrad mu môže udeliť pokutu.

Nakladanie s odpadom závisí od typu odpadu. Zneškodnenie objemného odpadu, zmesového odpadu a biologického odpadu mestská časť rieši prostredníctvom zmluvných dodávateľov na certifkované skládky a ďalšie využitie. Často sú v skládkach zakomponované aj nebezpečné materiály. „Na jednej zo skládok sa našiel eternit s obsahom azbestových vlákien, na iných zase kyseliny z rozobratých áut, či technická soľ,“ zhrnula ružinovská hovorkyňa.