Spoločnosť Domáce

Splnomocnenec pre menšiny ocenil významných predstaviteľov národnostných organizácií

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky udelil zlatú medailu Slovenskej republiky s pamätným listom dvom predstaviteľom organizácie národnostných menšín. Pri príležitosti životného jubilea ocenil predsedu Karpatskonemeckého spolku na Slovensku Ondreja Pössa a podpredsedu Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky Pavla Bogdana.

 

Splnomocnenec vyzdvihol najmä prácu, ktorú ocenení vykonali pre ochranu a rozvoj identity príslušníkov nemeckej a ukrajinskej menšiny. “Obe menšiny čelia odlišným výzvam, ale ich jazyk a kultúra sú naším spoločným dedičstvom. Civilizovaná a demokratická spoločnosť takéto dedičstvo chráni a na ich predstaviteľov nezabúda,“ poznamenal Bukovszky.

Obaja ocenení sú viac ako jedno desaťročie volenými členmi Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny za nemeckú a ukrajinskú národnostnú menšinu, ktorý je stálym odborným orgánom poradného orgánu vlády SR. Práve na plánovanom zasadnutí výboru, ktorý sa mal uskutočniť v piatok, chcel ocenenie menovaným odovzdať. V dôsledku pandemických opatrení, ktoré znemožnilo zasadnutie, tak urobil osobne v Bratislave a v Prešove.