Politika Zahraničné

Spochybňovanie volieb sa podľa experta môže republikánom v Georgii vypomstiť

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON/ATLANTA – Nepodložené tvrdenia dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa o rozsiahlych volebných podvodoch v prezidentských voľbách môžu mať neželaný vplyv na účasť republikánskych voličov v utorkovom kľúčovom druhom kole senátnych volieb v štáte Georgia, uviedol pre TASR profesor Charles Bullock. zo štátnej univerzity v Georgii.

 

“Je možné, že niektorí republikánski voliči sa nebudú obťažovať voliť. Nemyslím si, že ich bude veľa, avšak ak budú výsledky tesné – a zdá sa, že budú -, tak aj malý počet republikánov, ktorí sa rozhodnú nevoliť, pretože neveria volebnému systému, môže pomôcť demokratickým kandidátom k víťazstvu,” uviedol Bullock.

Podľa prieskumov verejnej mienky, zverejnených na webovom portáli fivethirtyeight.com v nedeľu 3. januára, vedie kandidát Demokratickej strany a baptistický farár Raphael Warnock nad svojou rivalkou, úradujúcou senátorkou Kelly Loefflerovou v priemere o 2,2 percentuálneho bodu.

Nad druhým republikánskym senátorom uchádzajúcim sa o znovuzvolenie, Davidom Perdueom, taktiež vedie jeho demokratický vyzývateľ Jon Ossoff, a to v priemere o 1,8 percentuálneho bodu.

Dôležitosť utorkových volieb podčiarkuje skutočnosť, že predvolebná kampaň v Georgii je jednou z najdrahších v dejinách senátnych volieb, informuje americký denník The New York Times. Obe strany doposiaľ minuli na reklamy v Georgii, ktorá má 10,62 milióna obyvateľov, viac 450 miliónov dolárov (necelých 366 miliónov eur).

“Počas reklamných prestávok v televízii uvidíte asi pol desiatky, možno viac, predvolebných spotov… Vaša poštová schránka je plná drahých, farebných a nadrozmerných letákov od kandidátov a nezávislých politických organizácií,” opisuje Bullock ako obyvateľ Georgie svoj dojem z rozsiahlej mediálnej kampane.

Podľa Bullocka nemá takáto saturácia mediálneho priestoru veľký dosah na voličov. “Podľa odhadov iba tri percentá Georgianov ešte nie je rozhodnutých, koho bude voliť. V tejto chvíli tých 450 miliónov dolárov nemôže mať veľký vplyv. Ale človek nechce byť v situácii, kde tesne prehrá a má v zásobe peniaze, ktoré neminul. A tak ich všetky míňajú.”

Profesor si netrúfol predpovedať výsledok utorkových volieb. V prípade víťazstva jedného alebo oboch demokratov je podľa neho však pravdepodobné, že republikáni odmietnu uznať svoju prehru.

“Ak republikáni tesne prehrajú, tak budú, tak ako Trump, tvrdiť, že volebný systém je nedôveryhodný. Títo dvaja republikáni (Perdue a Loeffler) už v minulosti podporili žaloby Trumpovho volebného štábu vrátane žiadosti texaského generálneho prokurátora” o zneplatnenie výsledku prezidentských volieb, priblížil Bullock.

Najvýznamnejší možný výsledok volieb je, že vyhrajú obaja demokrati. V tom prípade budú mať demokrati a republikáni v 100-člennom Senáte po 50 kresiel. V prípade rovnosti hlasov bude musieť rozhodnúť zvolená demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová. Demokrati by tak fakticky ovládli obe komory Kongresu, pretože už majú väčšinu v Snemovni reprezentantov. Demokrati budú zároveň od 20. januára kontrolovať aj Biely dom, a teda by teoreticky mohli vykonávať svoju politickú agendu bez obštrukcii republikánov.

Nie je to však také jednoduché, približuje Bullock. V prípade demokratického Senátu republikáni budú môcť využiť a pravdepodobne využijú technickú obštrukciu známu ako “filibuster”. Senát totiž vo väčšine prípadov neupravuje maximálnu dĺžku rozpravy o návrhu zákona, a republikáni tak môžu zdržovať a zabrániť hlasovaniu. K ukončeniu debaty je vo väčšine prípadov totiž potrebných až 60 hlasov.

“Demokrati budú môcť aspoň potvrdiť Bidenov kabinet a iných nominantov. Ale na návrhy zákonov sa stále vzťahuje filibuster, čo znamená že v Senáte bude panovať politická zákopová vojna s neustálym vyjednávaním a so snahou získať hlasy umiernených republikánskych senátorov, ako sú Ben Sasse a Mitt Romney,” uviedol Bullock.

V druhom kole volieb odovzdalo svoj hlas už viac než 2,8 milióna oprávnených voličov. Je to viac ako doterajší rekord 2,1 milióna hlasov odovzdaných vo voľbách do Senátu v roku 2008. Za ostatných 20 rokov vyhral druhé kolo volieb v Georgii vždy republikánsky kandidát, a to z dôvodu nižšej volebnej účasti Afroameričanov, ktorí volia prevažne demokratov, pokračuje Bullock. Tohtoročná vysoká účasť a skutočnosť, že Raphael Warnock je černoch, to môže zmeniť, dodáva profesor.

Georgia patrí medzi bašty republikánov, avšak prezidentský kandidát Joe Biden tam vo voľbách 3. novembra tesne porazil republikána Donalda Trumpa a stal sa prvým demokratom, ktorý tento štát získal od víťazstva Billa Clintona v roku 1992.

Demokrati Biely dom nedobyjú

Končiaci americký prezident Donald Trump odmieta aj dva týždne pred koncom svojho funkčného obdobia uznať porážku v novembrových voľbách. “Biely dom nedobyjú, budeme bojovať ako diabol,” vyhlásil Trump podľa agentúry DPA v pondelok večer na predvolebnom zhromaždení v Daltone v štáte Georgia, kde sa v utorok rozhoduje o zvyšných dvoch kreslách v Senáte USA. Trump v 83-minútovom prejave zopakoval svoje známe a nepodložené obvinenia z volebných podvodov. Okrem iného opäť vyhlásil, že prezidentské voľby z 3. novembra jednoznačne vyhral, hoci zbor voliteľov už 14. decembra formálne potvrdil ako ich víťaza Trumpovho demokratického vyzývateľa Joea Bidena. Trumpov tábor neuspel ani s desiatkami súdnych žalôb.

Pred tisíckami priaznivcov vyzval Trump členov oboch komôr Kongresu USA, aby na stredajšom spoločnom zasadaní podali námietku voči oficiálnym výsledkom volieb. Spolieha sa najmä na podporu viceprezidenta Mikea Pencea, ktorý je predsedom Senátu a povedie i spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu. “Dúfam, že sa náš vynikajúci viceprezident za nás postaví,” povedal Trump. “Je to skvelý chlap. Samozrejme, ak nás nepodporí, nebudem ho mať až tak rád,” dodal.

Joe Biden vo svojom vystúpení na mítingu v Atlante povedal, že politici nemôžu uzurpovať moc spochybnením legitímnych volieb. Obvinil tiež Trumpa, že trávi “viac času fňukaním a reptaním”, ako prijímaním politických opatrení na potlačenie pandémie koronavírusu. Na margo Trumpových pokusov o zvrátenie volebného výsledku reagoval slovami: “Neviem, prečo stále chce túto prácu, keď ju nechce robiť.”

Trump bol v Daltone podporiť znovuzvolenie republikánskych senátorov Davida Perduea a Kelly Loefflerovej. Za demokratov kandidujú Jon Ossoff a Raphael Warnock, ktorých Trump označil za “extrémistov, čo zničia všetko, čo vlastencom v Georgii leží na srdci”.

Výsledok volieb v Georgii rozhodne o tom, či Biden bude vládnuť s podporou väčšiny v oboch komorách Kongresu, alebo bude stáť voči rozdelenému zákonodarnému zboru, ktorý by mu mohol značne sťažiť realizáciu mnohých plánov alebo obsadenie dôležitých pozícií vo vláde.

Rozhodujúce kolo volieb do Senátu sa musí konať z dôvodu, že ani jeden z kandidátov vo voľbách konaných 3. novembra nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu. Ak obidve kreslá získajú kandidáti demokratov, v 100-člennom Senáte nastane patová situácia. V prípade rovnosti hlasov bude musieť rozhodnúť zvolená demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová. Demokrati by tak fakticky ovládli obe komory Kongresu, pretože už majú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

Časť republikánov v Snemovni reprezentantov i Senáte oznámila, že sa v stredu odvolá proti výsledkom volieb v jednotlivých štátoch. To im umožní vynútiť si samostatné zasadnutia oboch komôr, ktoré by sa zaoberali ich námietkami a nakoniec o nich hlasovali. Tento postup by však nemal mať dopad na definitívne potvrdenie Bidenovho víťazstva.

 

Trump odmieta porážku. Zdroj: TASR / AP