Zahraničné Top

Spojené štáty reagujú na Rusko a Čínu novými obrannými stratégiami

WASHINGTON – Spojené štáty si musia osvojiť nové obranné stratégie, aby zabezpečili svoju ochranu a medzinárodný poriadok vo svetle provokácií zo strany Ruska a vzostupu Číny, vyhlásil v sobotu americký minister obrany Ashton Carter.

“Musíme zaistiť, aby sme my a naši partneri boli v postavení umožňujúcom odraziť hrozby zo strany vyspelých protivníkov pri komplexnom súbore okolností,” cituje agentúra DPA z jeho vystúpenia na konferencii v Kalifornii. “Po 14 rokoch protipovstaleckého a protiteroristického boja… sme uprostred strategického prechodu, aby sme odpovedali na bezpečnostné výzvy, ktoré budú definovať našu budúcnosť,” dodal.

Carter obviňuje Moskvu z opovrhovania princípmi, ktoré sú oporou medzinárodného poriadku, zatiaľ čo Pekingu pripisuje vyššiu ambicióznosť pri dosahovaní svojich zámerov a schopností. Vzhľadom na správanie Ruska na Ukrajine a v Sýrii podľa neho Spojené štáty investujú do nových bombardérov dlhého doletu, kybernetických nástrojov alebo iných, nešpecifikovaných “prekvapujúcich” technológií.

Washington na druhej strane stále nevylučuje možnosť, že Rusko v rámci medzinárodného poriadku prevezme úlohu zodpovednej mocnosti, povedal Carter pred účastníkmi Reaganovho národného obranného fóra v kalifornskom Simi Valley.

Americký minister obrany sa tiež venoval úlohe NATO v Európe ako “základného kameňa principiálneho poriadku”, pričom vyjadril potrebu jej lepšieho prispôsobenia výzvam 21. storočia, ako sú kybernetické hrozby a hybridný boj. Za súčasť transformácie označil umiestnenie tankov, bojových vozidiel pechoty, ako i delostreleckej a inej výzbroje do východných členských štátov NATO.