BRATISLAVA – Po otvorení mnohých divadiel nezaháľa ani Štátne divadlo Košice (ŠDKE). Nielenže ponúka divákom predstavenia vo virtuálnom svete, po uvoľnení opatrení sa s nimi stretne aj naživo. Už dnes pozýva priaznivcov umenia opäť zažiť divadelnú atmosféru, ktorá mnohým chýba. Po dvoch mesiacoch otvorí svoje brány baletným predstavením Jánošík a na rad prichádzajú aj premiéry.
Historická budova Štátneho divadla Košice po náročnom období ožíva. Už dnes sa o 19:00 predstavia umelci počas predstavenia Jánošík.
Nebude tak chýbať legenda o zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával. ,,Jánošík bude prvým projektom Ondreja Šotha, v ktorom odraz slovenského ľudového umenia nájdu diváci vo všetkých zložkách moderného tanečného divadla – od hudby, cez choreografiu, až po výtvarnú stránku inscenácie, v ktorých sa v nejednom momente odzrkadlí značná dávka humoru a irónie,“ uvádza divadlo.
V ten istý večer o 20:00 si diváci môžu zase doma pozrieť online balet M. R. Štefánik. Divadlo prinesie nový pohľad na výnimočnú osobnosť slovenskej histórie.
Žijeme vtedy, ale aj dnes
Okrem toho sa po vyše deviatich mesiacoch môžu návštevníci tešiť na premiérový večer. V sobotu 28. novembra uvedú premiéru činohernej inscenácie hry súčasného nemeckého autora Rolanda Schimmelpfenniga Čierna voda. Košické predstavenie bude tentokrát iné. Odvysielajú ho naživo, ale aj pred divákmi priamo v hľadisku. ,,Hra Čierna voda je typickou Schimmelpfennigovou poéziou ticha s výraznými melancholickými tónmi. Autor si v tejto hre plní sen letnej noci o svete, kde všetky sociálne, kultúrne a náboženské rozdiely odnáša voda, Čierna voda,“ prezrádza o inscenácii Svjatoslav Dohovič z oddelenia PR divadla.
Schimmelpfennig je špecifický tým, že jeho žáner či oblasť, v ktorej sa pohybuje, patrí v zúženom ponímaní do tzv. naratívneho divadla. To je založené na rozprávaní. Postavy, ktoré sú na scéne, rozprávajú príbehy iných. Máme tak na scéne postavy bez mien a aj v scenári sú rozlíšené len ako muž, iný muž, ďalší muž, žena, iná žena, ďalšia žena. ,,V hre Čierna voda je príbeh originálne zameraný respektíve skúma paralelné svety strednej nemeckej vrstvy a prisťahovaleckej vrstvy, tureckej. Ale samozrejme paralelné svety je možné nájsť aj všade inde na svete, nielen v Nemecku. Aj preto sme sa snažili v našej inscenácii nejakým spôsobom to previazať s realitou slovenskou respektíve východoslovenskou. Chceme diváka priviesť k tomu, aby si existenciu paralelných svetov pripustil alebo sa nad ňou zamyslel,“ vysvetlil režisér hry Braňo Mazúch.
Mnoho kúskov
Počas hry sa v magický večer staršie ja rozpráva s mladším ja, dnešok sa rozpráva so včerajškom. ,,Žijeme vtedy, ale v tej istej chvíli žijeme aj dnes. Bez vtedy by predsa sotva mohlo existovať dnes. A bez dnes by sotva mohlo byť zajtra,“ dodáva Dohovič. Možno aj svoje paralelné svety prežijete spolu s hercami Líviou Michalčík Dujavovovou, Katarínou Horňákovou, hosťujúcou Dianou Semanovou, Jakubom Kukom, Andrejom Palkom a Martinom Stolárom. ,,Žijeme v dobe, kedy sa mi svet zdá byť rozdelený na mnoho kúskov, ale každý ideme a spejeme k rovnakému cieľu. Čo nás čaká v cieli, to je ešte nepreskúmané a každý má v hlave inú predstavu. Dôležité pre mňa je žiť v láske, v harmónii so sebou samým, aj s týmto svetom,“ povedala jedna z herečiek Katarína Horňáková.
Luxus počas skúšok
Inscenácia je zároveň aj košickým režijným debutom režiséra Braňa Mazúcha. Skúškové obdobie bolo zvláštne, poznačené pandémiou. ,,Bolo veľmi intenzívne. Bolo to podmienené tým, že herci večer nehrali a mohli sa absolútne sústrediť na túto prácu. A to sa prejavilo aj na tom skúšaní, denne sme skúšalim počas šiestich týždňov šesť hodín. A mohli sme si tak spočiatku dovoliť aj luxus v podobe hereckých cvičení, ktorým sme venovali podstatnú časť skúšky. Zámerom bolo zohrať tento herecký kolektív, ktorí sa možno po prvýkrát stretáva v tomto komornejšom zložení, do toho je tam aj jedna hosťujúca herečka, ktorá prichádza do nového kolektívu,“ povedal Mazúch.
A čo v hre prezentuje čierna voda? ,,Dva paralelné obrazy. Jeden je vtedy, keď sme mladí a ideme večer na kúpalisko a v čiernej vode sa odrážajú hviezdy. A je to magický priestor, do ktorého sa ponárame a ktorí nás pohltí a dáva nám zabudnúť na akékoľvek rozdiely medzi nami ľuďmi. Čierna voda v dospelosti, v tomto prípade v strednom veku, naopak symbolizuje dažďovú vodu, ktorá zmýva špinu z ulice. A je to vlastne niečo temné a depresívne,“ uzavrel režisér.
Koronavírus je nevyspytateľný a neustále mení plány divadiel. Svoj program muselo zmeniť aj košické divadlo.
Viac sa dočítate na ďalšej strane: