Spolu do rokovaní s Progresívnym Slovenskom prináša desať priorít. Beblavý hovorí o dlhoročnej práci

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Vzdelané a zdravé Slovensko, férová ekonomika či nezávislá polícia. Toto sú niektoré z desiatich priorít strany Spolu – občianska demokracia, ktoré budú hlavným programovým vkladom pri rokovaniach s ich partnerom – Progresívnym Slovenskom (PS). Priority predstavil dnes na tlačovej besede líder strany Spolu Miroslav Beblavý spolu s členmi strany.

 

„Rok a pol pripravujeme náš program, 19 programových dokumentov sme konzultovali s odborníkmi a aj s verejnosťou. Ide o najrozsiahlejšiu programovú operáciu za posledné roky, ktorou chceme posunúť SR vpred,“ povedal Beblavý. „Toto je náš vstup do koalície s Progresívnym Slovenskom,“ povedal Beblavý. Podľa neho súčasná vládna koalícia prestala spravovať štát. „My chceme ukázať, že sme najlepšie pripravení slúžiť ľuďom,“ povedal. V koalícii s PS sa chce Spolu pokúsiť o zmenu štýlu robenia politiky. Strana PS tieto priority pozná už asi mesiac. Ako Beblavý vysvetlil, Spolu dnes chce ukázať, že program strany je dokončený.

V sfére ekonomiky má strana Spolu ambíciu pretaviť úspechy ekonomiky do bežných životov ľudí. „V rámci boja za vyššie mzdy navrhujeme nový model minimálnej mzdy, ktorá by mala dosahovať 50 percent priemernej mzdy v hospodárstve. Presadzujeme zníženie odvodového zaťaženia práce, najmä zamestnancov a živnostníkov s najnižšími príjmami,“ povedala Jaroslava Lukačovičová, ktorá je expertkou strany na dane, odvody a podnikateľské prostredie. Podľa nej ani minimálna mzda nesmie byť nástrojom politického marketingu.

„My chceme ukázať, že sme najlepšie pripravení slúžiť ľuďom,“ povedal Miroslav Beblavý (líder strany Spolu) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Spolu chce zmeny v zdravotníctve i  školstve

Zdravotníctvo a jeho lepšia dostupnosť pre občanov všetkých skupín je tiež jednou z priorít strany. Spolu chce zmeniť organizáciu nemocníc, stav zdravotníckych zariadení, v ktorých lekári pracujú a v ktorých sa pacienti liečia. Zdravotníctvo podľa Spolu potrebuje viac investícií do nemocníc, do rozvoja a vybavenia. Preto chcú zriadiť fond na podporu investícií, ktorý umožní cielene investovanie s čo najväčším prínosom pre pacientov. Program predstavil odborník strany na zdravotníctvo Oskar Dvořák.

Strana Spolu chce zlepšiť oblasť vzdelávania. Chcú v deťoch pestovať tvorivosť, schopnosť pracovať v tímoch, podporovať kritické myslenie. Rovnako v oblasti vysokých škôl chcú podporiť kvalitu, vedu a inovácie. Chcú zvýšiť konkurencieschopnosť našich univerzít vo vzťahu k zahraničným.

Spravodlivé Slovensko

Medzi kľúčové programové priority strany Spolu patrí spravodlivé Slovensko. Nezávislá polícia, posilnenie nestrannosti a akcieschopnosti polície a prokuratúry, náhodné prideľovanie káuz a lepšia ochrana vyšetrovateľov sú súčasťou priorít. Dôležitým bodom programu je tiež vyrovnávanie regionálnych rozdielov, podpora najmenej rozvinutých regiónov a vidieka. Priority v polícii predstavil bývalý policajný funkcionár a šéf iniciatívy Za lepšiu políciu, člen Spolu Branislav Diďák. Predstavitelia mimoparlamentnej strany chcú dosiahnuť modernú demokraciu. Vnímajú potrebu reformy samospráv. Strana chce vytvoriť aj druhú komoru parlamentu s jednomandátovými volebnými regionálnymi obvodmi.

Medzi prioritami, ktorými chce strana posilniť sociálny štát, je zameranie sa na zlepšovanie zdravia populácie, s čím úzko súvisí zvyšovanie kvality zdravotníctva. Strana Beblavého sa zameriava aj na rodinnú politiku. Podľa nich je povinnosťou štátu chrániť zraniteľné skupiny. „Patrí sem predchádzanie domácemu násiliu, ochrana detí, seniorov či ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím,“ uviedli predstavitelia Spolu. Rovnako chcú, aby každé dieťa po troch rokoch malo garantované miesto v škôlke. Súčasťou ich opatrení je zníženie daní pre rodiny s deťmi ako aj zvýšenie rodičovského príspevku pri druhom a ďalšom dieťati.

Strana neobchádza ani ochranu lesov. Ochranu životného prostredia vnímajú za podstatnú súčasť svojho programu. Poslednou oblasťou ich opatrení je európske Slovensko. Prioritou pre stranu je jednotná proeurópska zahraničná politika, vnútorná a vonkajšia bezpečnosť vrátane ochrany demokracie pred dezinformáciami a tiež plnenie záväzkov voči NATO.

Viac o téme: Branislav Ďiďák, chrániť štát, férová ekonomika, fond na podporu investícií, Jaroslava Lukačovičová, jednomandátové volebné obvody, Miroslav Beblavý, nemocnice, nezávislá polícia, Oskar Dvořák, proeurópska zahraničná politika, Progresívne Slovensko, rodinná politika, sociálny štát, SPOLU, vnútorná bezpečnosť, vonkajšia bezpečnosť, vzdelané Slovensko, zdravé Slovensko, zdravotníctvo, zraniteľné skupiny

Súvisiace články