Politika Kauzy Domáce Top

Spor Lučanského s Hraškom sa vyostruje. Policajný šéf začal voči riaditeľovi NAKA konať

Policajný prezident Milan Lučanský začal disciplinárne stíhanie šéfa NAKA Petra Hraška. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – V policajnom zbore to vrie. Napätie medzi policajným prezidentom Milanom Lučanským a šéfom Národnej kriminálnej agentúry Petrom Hraškom sa vyostruje. Policajný šéf začal voči svojmu podriadenému disciplinárne konanie. Dôvodom je vyšetrovanie organizátorov Za slušné Slovensko.

 

Po tom, ako sa prevalilo, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje mladých organizátorov na základe údajného anonymného trestného oznámenia, sa do prípadu zapojil aj Milan Lučanský. Ten si od riaditeľa NAKA vyžiadal podrobné informácie, prečo a za akých okolností vyšetrovanie polícia začala. Neskôr Lučanský hovoril o tom, že medzi informáciami, ktoré dostal od vedenia NAKA a skutočnosťou, sú nezrovnalosti. “Nesedeli časové údaje, nadriadený správne nevyhodnotil situáciu po prijatí oznámenia a iné pochybenia. Nariadil som preto kontrolu. Po jej záveroch prijmem opatrenia,” uviedol Lučanský v polovici novembra.

Výsledky kontroly vraj preukázali pochybenia na strane vedenia NAKA. „Zo záverov analýzy vyplývajú viaceré pochybenia po prijatí anonymného trestného oznámenia v súvislosti s iniciatívou Za slušné Slovensko. Preto som začal disciplinárne konanie voči riaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi. Ďalšie opatrenia prijmem po ukončení disciplinárneho konania,“ uviedol policajný prezident na sociálnej sieti dnes.

Hraško dovolenkuje

Šéf NAKA Peter Hraško disciplinárnemu konaniu. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Riaditeľ NAKA Peter Hraško v týchto dňoch čerpá oficiálne dovolenku. “Prebieha disciplinárne konanie a do jeho ukončenia sa zdržím vyjadrení,” reagoval na aktuálnu situáciu pre Glob.sk samotný Hraško. K celej veci sa vyjadrila aj ministerka vnútra Denisa Saková. Tú Lučanský o začatí disciplinárky voči šéfovi NAKA informoval už včera. “Po skončení disciplinárneho konania príjme personálne opatrenia, je to v jeho kompetencii. Ja ho v jeho rozhodnutí bude plne podporovať,” reagovala Saková. V hre je aj odvolanie Hraška z funkcie riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry.

Vyšetrovanie organizátorov je nateraz prerušené. Polícia preverovala údajne anonymné trestné oznámenie, ktoré hovorilo o možnej korupčnej činnosti organizátorov Za slušné Slovensko a príprave štátneho prevratu. Vypočutí boli viacerí členovia zoskupenia. Neskôr vysvitlo, že trestných oznámení bolo na organizátorov podaných viacero. Autorom jedného z nich je dokonca človek blízky SaS a to bývalý príslušník SIS Pavol Forisch. Glob.sk o tom informoval TU.