Domáce Politika Koronavírus Top

Spor Matoviča a Sulíka graduje. Premiér prešiel aj do osobnej roviny

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Rozbroje medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) pokračujú. Napätie v ich vzájomnom vzťahu sa vyhrotilo potom, ako včera Sulík predčasne opustil rokovanie Ústredného krízového štábu a následne verejne skritizoval niektoré z opatrení navrhovaných Pandemickou komisiou. Matovič reagoval na postoj koaličného partnera prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa následne strhla ostrá výmena názorov oboch politikov.

 

Ich spor sa preniesol aj na dnešné rokovanie vlády. Ešte pred začiatkom zasadnutia premiér Igor Matovič uviedol, že v strane SaS by si mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý ju bude viesť. Sulíkovi vytkol, že dokopy z jedenásť hodín trvajúcich víkendových rokovaní Pandemickej komisie aj krízového štábu na nich strávil hodinu. “Človek, ktorý si nebol schopný v takto kritickej situácii ustúpiť zo svojho komfortu, nemá žiadne morálne právo očierňovať špičkových odborníkov, ktorí sa na pandemickej komisii aj na ústrednom krízovom štábe zaoberali touto témou,” uviedol premiér.

Podľa Matoviča ide o sabotáž mimoriadne dôležitých opatrení, ktoré majú predísť tomu, aby na Slovensku zomierali stovky ľudí a krajina sa úplne zatvorila. “Je to nezodpovedné a nehodné predsedu koaličnej strany,“ povedal.

Iný uhoľ pohľadu

Predseda SaS vo svojej reakcii uviedol, že o tom, kto bude líder strany, rozhodnú členovia v tajnej voľbe na kongrese. „Už som lídrom 12 rokov, po skončení tohto volebného obdobia to bude 15 rokov. Všetko má svoj koniec,” povedal. Zároveň však dodal, že doba ešte nedozrela.

Vysvetlil tiež, že ministerstvo hospodárstva svojho zástupcu na spomínaných rokovaniach má. „Vždy tam chodí moja poradkyňa Jana Kiššová.” V nedeľu však išiel na krízový štáb on sám v očakávaní vecnej diskusii, ktorej sa však “nedočkal”. Rovnako tak hovoril o absencii presných dát. „Chýbala mi diskusia postavená na faktoch a takisto mi chýbali dáta, na základe ktorých by sme vedeli zodpovedne rozhodnúť o tom, že zavrieme 20-tisíc reštaurácií,“ povedal.

 

Predseda SaS Richard Sulík. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Kríza v koalícii?

Na to, či ide v tomto prípade už o koaličnú krízu, Matovič priamo neodpovedal. Uviedol len, že v strane SaS by sa mali zamyslieť. „V takejto situácii viesť sa na kotlebovskej vlne je mimoriadne nezodpovedné,“ uviedol. Sulíkovo terajšie správanie prirovnal k tomu z prvej vlny. „Podrážal nohy odzadu a mňa to už prestalo baviť. Ja som ho považoval za kamaráta…“ prezentoval Matovič svoj postoj voči lídrovi SaS.

Sulík do osobnej roviny prechádzať nechcel, ale ako zdôraznil, vo vecnej si nikdy nenechá zobrať možnosť povedať, čo považuje za vhodné. „Nemôžete z každého názorového rozdielu robiť krízu. Jednoducho uvidíme, ako sa to bude vyvíjať,“ povedal. Podľa neho budú vedieť „fungovať ďalej.“

 

Premiér Igor Matovič. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Na nože od začiatku

V prípade oboch politikov nejde o ich prvý vzájomný spor v tomto volebnom období. Napätie medzi nimi zavládlo hneď na začiatku. V čase, keď sa ešte iba formovala nová vláda, sa situácia vyhrotila pre post ministra financií. O ten mala výrazný záujem strana SaS a jej predseda Richard Sulík. Liberáli už pred voľbami zdôrazňovali svoj ekonomický program a dalo sa preto očakávať, že Sulík bude chcieť kreslo financmajstra pre seba. Chvíľu to dokonca vyzeralo, že by ho aj mohol dostať. Napokon si však dôležitý rezort ponechala najsilnejšia koaličná strana OĽaNO a jej líder Igor Matovič do funkcie navrhol Eduarda Hegera (OĽaNO). Sulík sa napokon „uspokojil“ s postom ministra hospodárstva a podpredsedu vlády pre ekonomiku.

Ďalšia vážna skúška pôsobenie oboch politikov v spoločnej vláde na seba nenechala dlho čakať. Už na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu mali obaja rozdielne názory na opatrenia, ku ktorým vláda v snahe zamedziť šíreniu vírusu pristupovala. Zatiaľ čo Matovič istý čas dokonca kalkuloval s možnosťou „lockdownu“, Sulík bol proti takýmto ráznym krokom a zdôrazňoval pritom najmä nepriaznivé dopady opatrení na ekonomiku.

Do názorového stretu s premiérom sa šéf rezortu hospodárstva dostal aj niekoľko dní dozadu. Dôvodom bolo vyhlásenie núdzového stavu pre všetky rezorty. Sulík bol totiž zástancom toho, aby sa tak stalo iba pre oblasť zdravotníctva a konkrétne sféry hospodárstva.