Domáce Politika

Spor neutícha. Sulík podľa Matoviča narába s pravdou svojským spôsobom

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) veľmi často narába s pravdou svojským spôsobom. O vicepremiérovi to pred stredajším rokovaním vlády povedal premiér Igor Matovič (OĽANO), ktorý zdôraznil, že je potrebné “to už raz rozseknúť, lebo takto sa už fungovať nedá”.

 

Matovič to uviedol v súvislosti s plánom plošného testovania a zároveň verifikoval slová ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO), ktorý povedal, že Sulík  bol na pondelkovej (11. 1.) vláde za celoplošné testovanie. Naď tvrdí, že je to ďalší prípad, keď bolo na vláde povedané niečo, čo bolo potom Sulíkom mediálne prezentované inak.

Zároveň reagoval aj na kritiku zo strany odborníkov. “Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo,” uviedol premiér. Pripomenul, že Slovensko je jedno veľké ohnisko. Poukázal tiež na to, že Slovensko je na tom najhoršie, čo sa týka počtu úmrtí. Tvrdí, že všetci majú ťahať za jeden povraz a nie kritizovať vládu.

“Ak niekto povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky len pre pár percent ľudí,” poznamenal premiér. Ako dodal, jedna tretina ľudí bude zaočkovaná, ak všetko dobre pôjde, možno v júni. Podľa premiéra ide o “tancovanie na hroboch ľudí”, ak niekto vytvára fiktívne riešenie, ktoré neexistuje.

Premiér doplnil, že sa bude stíhať očkovať všetko, čo Slovensku dodajú. “Ale klamať ľudí, že sa môžeme ísť masívne očkovať a nemusíme sa ísť masívne testovať, to nie je hodné človeka, ktorý vyštudoval vysokú školu. Týmto ľuďom nejde o pravdu, ale o politiku,” povedal Matovič.

Podľa predsedu vlády je momentálne ťažké povedať, kde všade na Slovensku je situácia problematická. Tvrdí, že je potrebné testovaním urobiť prvotný skríning, ako tomu bolo aj vlani na jeseň počas plošného testovania, aby sa odhalili najväčšie ohniská nákazy ochorenia COVID-19.

Došlo k nedorozumeniu

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na pondelkovom (11. 1.) rokovaní vládneho kabinetu súhlasil len s testovaním cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Sulík priznáva, že ostatní členovia vlády sú oprávnene prekvapení, že hovorí niečo iné na rokovaní kabinetu a niečo iné na verejnosti. “Premiér Igor Matovič sa na rokovaní opýtal, či súhlasíme s celoplošným masívnym testovaním a vzápätí pokračoval, že tento víkend by sa začalo testovať v najpostihnutejších okresoch. Nato som mu skočil do reči a povedal, áno, s tým súhlasíme. Mal som však na mysli najpostihnutejšie okresy,” priblížil vicepremiér s tým, že jeho kolegovia to pochopili tak, že súhlasí aj s celoplošným testovaním. “Došlo k nedorozumeniu, kolegom som sa ospravedlnil,” skonštatoval Sulík.

V prípade testovania odporúča minister počúvať odborníkov, poučiť sa z minulosti a vylepšiť postup. Premiér podľa neho pripustil, žeby sa celoplošné testovanie mohlo realizovať posilnením mobilných odberových miest (MOM). “S tým plne súhlasíme,” deklaroval Sulík. Otázne však podľa jeho slov ostáva, čo nastane, ak sa niekto na testovaní nezúčastní. Podpredseda vlády vidí omnoho dôležitejší zmysel v testovaní zamorených okresov.

Sulík deklaruje, že na Slovensku bude dostatok testov. Minulý týždeň ich prišlo 2,6 milióna a tento týždeň má prísť rovnaký počet. V hre je aj možnosť nakúpiť ďalších päť miliónov testov, ktoré by mohli prísť do niekoľkých dní. “Na testoch to istotne nestroskotá,” povedal vicepremiér.

Premiérova reakcia Klempu veľmi mrzí

Virológa Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu stredajšia reakcia premiéra Igora Matoviča (OĽANO), v ktorej skritizoval odborníkov, veľmi mrzí. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú, povedal pre TASR. “Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy ‘Veda pomáha COVID-19′”, povedal Klempa.