Domáce Šport Spoločnosť Top

Spoveď nádejnej športovkyne: Matovič mi zničil sen. Na lopatky nás nepoložíte pán premiér

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Priviesť svoje telo do dokonalosti, prekonať samú seba a odhaliť, čo skrýva jej druhé ja. Takýto cieľ si dala len 23-ročná učiteľka materskej školy Kristína. Tŕnistú cestu na Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike si vydláždila litrami potu, hodinami ťažkých tréningov a odriekaním si nejednej pochúťky. Jej štvorročný sen sa však nedávno rosypal ako domček z kariet po tom, čo premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil kvôli šíriacemu sa koronavírusu núdzový stav a rušenie nejednej dlhodobo očakávanej akcie. Prečítajte si príbeh športovca amatéra, ktorý svojmu snu obetoval nielen fyzické a psychické sily, ale aj nemalý obnos peňazí, ktorý mu už nik nevráti.

 

 

Kristína sa k športu nedostala úplnou náhodou. Prekonanie ťažkých zdravotných problémov ju prinútilo lepšie sa starať o svoje telo a zamyslieť sa nad pokrivenými hodnotami. ,,Život je vrtkavý a až keď vám telo ukáže jeho limity pochopíte, že nič nie je zadarmo. Odkedy som vyšla z nemocnice, vážim si každý jeden deň a tak k nemu aj pristupujem,” zamyslela sa Kristína nad svojim ľahostajným prístupom z minulosti. Ako každý laik, aj ona začala pozvoľne ako samouk. Čítaním športových blogov, sledovaním cudzích tréningov či študovaním odbornej literatúry sa snažila získať všetky potrebné informácie pre zdravé stravovanie sa a správne technické cvičenie. Posilňovňou si spočiatku len krátila dlhú chvíľu. Necítila sa tam komfortne, pretože ju ovládala hanblivosť. ,,Začiatky sú vždy ťažké. Či už je reč o správnom nastavení si denného režimu, stravy alebo aj o tom, či zvládnem pohľady cudzích, krajších a vyrysovanejších ľudí, keď ma oblieva pot a necítim sa vo svojej koži. Ale kde je vôľa, tam je cesta,” opísala svoje prvotné pocity. Preto Kristína zaťala zuby a medzi už ostrieľaných športovcov sa vracala opäť a opäť. Neskôr sa činky, kardio a fyzické vypätie stali jej hnacím motorom do nového dňa.

 

23-ročná učiteľka si najskôr prešla zdravotnými problémami. Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Správna voľba

Prvé výsledky na seba nenechali dlho čakať. Veľmi rýchlo však pochopila, že len snaha nestačí a na dosiahnutie lepších a výraznejších výsledkov potrebuje pomoc skúseného trénera. ,,V jednej knihe som čítala, že najlepší tréner neexistuje. No existuje najlepší tréner pre teba. Ja som ho nielen našla, ale aj pochopila, že správny tréner ti nedá do života len dokonalú fyzičku, ale aj mentálnu silu a iný pohľad na svet. Jeho spôsob rozmýšľania som prebrala aj ja a už si nezahlcujem hlavu malichernosťami, ktoré ma trápili v minulosti. Pochopila som, že je zbytočné sa pozastavovať nad tým, čo si o tebe myslí okolie. Ty musíš najskôr prijať samú seba a utriediť si svoje myšlienky, aby si mohla ísť za svojimi snami a napredovať. ” Jej sen sa pomaly začal stávať skutočnosťou. S trénerom prekonávala jednu prekážku za druhou a v posilňovni trávila každú voľnú chvíľu. So zvyšujúcim sa počtom tréningov však ubúdali jej finančné rezervy.

 

Tréner do života športovca neprináša len zdokonalenie zovňajšku. Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com