Spoločnosť Zahraničné Top

Správa, ktorá mnohých nepoteší. Premiéra filmu o Gottovi sa presúva na iný dátum

Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Nové opatrenia v Českej republike sa postarali o to, že si nielen Česi, ale aj Slováci budú musieť počkať na dlhoočakávaný dokument o maestrovi Gottovi s názvom Karel. Film režisérky Olgy Malířovej Špátovej mal mať totiž premiéru už tento mesiac. Koronavírus ale opäť zaúradoval. 

 

Od pondelka 12. 10. začínajú platiť v Českej republike prísne hygienické opatrenia. Z dôvodu vysokého nárastu počtu nakazených koronavírusom sa zakazujú hromadné podujatia. To znamená, že zatvorené musia byť aj kiná. Produkčná spoločnosť Karel Gott Agency a distribučná spoločnosť Bontonfilm z tohto dôvodu oznámili správu, ktorú nechcel asi nikto počuť. Rušia českú slávnostnú premiéru filmu Karel, ktorá sa mala konať 14. 10., ako aj jeho distribučnú premiéru plánovanú na 15. 10.

Nové opatrenia u susedov sa rovnako dotknú Slovákov. Napriek tomu, že na Slovensku sú kiná otvorené a môžu privítať 50 divákov, film neuvedú ani u nás. „S ľútosťou vám musím oznámiť, že vzhľadom na nové opatrenia, ktoré boli zavedené v Českej republike s platnosťou od 12. 10., som nútená slávnostnú premiéru i distribúciu filmu KAREL odložiť na neurčito nielen u nás, ale aj na Slovensku. Karel bol vždy srdcom česko-slovenský spevák a celý život vystupoval s rovnakou radosťou ako v Čechách, tak aj na Slovensku. Film Karel si preto zaslúži, aby bol slávnostne uvedený v oboch krajinách súčasne a podľa možností za priaznivejšej situácie. Verím, že to slovenskí priaznivci pochopia. Veľmi ma to mrzí, chcela som vás v týchto ťažkých časoch filmom Karel potešiť a povzbudiť, ale nedá sa nič robiť. Ako vieme, situácia je vážna a zdravie všetkých ľudí je na prvom mieste,’’ oznámila svoje rozhodnutie hlavná producentka a manželka velikána Ivana Gottová.

 

Ivana Gottová musela odložiť premiéru nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Najužšie súkromie

Snímka Karel nie je prehliadkou slávy a úspechov Karla Gotta. Práve naopak, spevák zavedie fanúšikov do svojho najužšieho súkromia. Dokument prináša jedinečný a intímny pohľad na jeho život. Režisérku Oľgu Malířovú Špátovú oslovili priamo Ivana a Karel Gottovci. ,,Oslovili ma, či by som po desiatich rokoch opäť nenatočila s Karlom dokument o jeho živote. Neváhala som ani minútu! Nakrúcať s človekom, ktorý vydržal viac ako pol storočia na výslní českej kultúry vďaka svojmu výnimočnému speváckemu talentu, umeleckej pokore a nesmiernej pracovitosti, bola a je pre mňa veľká česť,“ zdôraznila Špátová.

Cieľom bolo zachytiť autentický život Zlatého slávika. Natáčať začali 22. októbra minulého roka. V dokumente tvorcovia ukážu nielen Gottov život ako speváka, ale aj ako maliara a zároveň manžela i otca detí. ,,Muža, ktorý šesťdesiat rokov rozdával svojimi piesňami radosť niekoľkým generáciám nielen u nás, ale aj v Európe a vlastne po celom svete. Muža, ktorý sa zapísal do sŕdc a duší svojich poslucháčov tým, že jednoducho bol,‘‘ dodala režisérka.

 

Už na jeseň mal uzrieť svetlo sveta dokument o Karlovi Gottovi. Zdroj: Bontonfilm

Po stopách svojho života

Počas nakrúcania sa angažoval aj samotný Gott. Prinášal nápady, želal si, aby filmová interpretácia jeho života a tvorby bola autentická a pravdivá. ,,Olga má veľký dar natáčať so svojím úzkym tímom tak, že sme sa často nechali uniesť spontánnou atmosférou a prirodzene sme ju vpustili do nášho súkromia, vďaka čomu som sa rozhovoril o témach pomerne dôverných. So svojím manželom – kameramanom Jánom Malířom sa tak vlastne stali súčasťou našej rodiny. Pôvodne sme chceli film uviesť v roku 2019, keď som oslávil svoje životné jubileum. Ale keďže som s rodinou prežil ešte krásne leto, chcel som, aby sme točili čo najdlhšie. Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali,“ povedal vtedy Karel Gott.

Tvorcovia zachytili Karla Gotta pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj v Hamburgu, ale najmä v jeho domácom prostredí, či už v Prahe, na chalupe v Českom Švajčiarsku i v dedine, kde trávil detstvo. ,,Spevák sa vo filme vydá po stopách svojho života, ukáže divákom neznáme zákulisia koncertov aj svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snažia s pokorou a láskou chrániť. Film tak bude vďaka úprimnej otvorenosti Karla Gotta úplne autentický a jedinečný,‘‘ napísala PR manažérka z Bontonfilm Stanislava Borská.

Iná životná etapa

Režisérka Oľga Malířová Špátová už jeden dokument o Gottovi natočila – Fenomén Gott. Ten nakrútila k umelcovým sedemdesiatinám na objednávku televízie Nova. Keďže tentoraz si film objednali priamo Gottovci, vedela, že nová snímka bude úplne niečo iné. „Ani nie je možné porovnávať môj predchádzajúci film Fenomén Gott s týmto terajším. Každý je iný. Minimálne tým, že sme ich natáčali v inej životnej etape Karla Gotta, a to sa veľmi prejavilo v jeho osobnej, až intímnej spovedi, ktorú nám poskytol a ktorá nás všetkých utvrdila v tom, s akou legendou máme možnosť pracovať a tráviť čas, ktorý je vskutku neopísateľný,“ skonštatovala režisérka.

 

Tvorcovia zachytili Karla Gotta aj pri jeho vystúpeniach. Zdroj: Bontonfilm

Rozlúčka s velikánom

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1. 10. 2019 v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Ľudia tam vo veľkom nosili kvety a zapaľovali sviečky.

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra 2019 v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do hlavného mesta Českej republiky sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov krajiny i zo zahraničia. Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Zúčastnení do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta.

O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných. V tento deň splnili Gottovi niekoľko prianí. Omšu slúžil kardinál Dominik Duka a Lucie Bílá zaspievala pieseň, ktorú si želal samotný Gott. Počas rozlúčky prehovorila herečka Jiřina Bohdalová. Verejnosť sledovala priebeh omše na III. nádvorí Pražského hradu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Po pohrebe previezli truhlu s jeho pozostatkami do motolského krematória. Keď auto s Karlom Gottom odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu naposledy zatlieskal. Česká republika bola v tento deň zahalená do čiernej farby, vyhlásený bol štátny smútok.

 

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom. Zdroj: TASR / AP

Niekoľko hitov

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov. Je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné a 7 diamantových. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní. Nahral viac ako 2 600 piesní, z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou. Napriek tomu, že v roku 1990 ohlásil koniec svojej speváckej kariéry, spieval ďalej. Medzi jeho najznámejšie pesničky sa radí Lady Carneval, Zůstanu svůj, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?, Čau lásko, Zvonky štěstí, či Když muž se ženou snídá. So svojou dcérou Charlotte Ellou ešte stihol naspievať duet Srdce nehasnou. Ten sa okamžite stal hitom.

 

Karel Gott stihol ešte naspievať s jednou zo svojich dcér pieseň Srdce nehasnou. Zdroj: karelgott.com

Mohlo by vás zaujímať: