Správa Reuters o médiách: Najdôveryhodnejšia TA3, TOP v online Topky a nástup fake news

BRATISLAVA – Renomovaný Inštitút Reuters pre štúdium žurnalistiky aj tento rok prišiel so správou o médiách z vybraných 37 krajín sveta – a nechýba medzi nimi aj Slovensko. Z prieskumu vyplýva niekoľko zaujímavých skutočností.

Správa Reuters hovorí o tom, ako bola naša žurnalistika testovaná otázkami o jej nezávislosti a stúpajúcou popularitou portálov, ktoré zverejňujú tzv. „fake news“. Pripomína aj to, že po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka bola vtiahnutá do politickej krízy, ktorá vyvrcholila rekonštrukciou vlády a odchodom Roberta Fica a Roberta Kaliňáka do úzadia.

Čo sa týka čítanosti a sledovanosti, medzi top média v printe, rádiu a TV patria TV Joj, Markíza, RTVS a TA3. V segmente online médií viedli s náskokom Topky.sk, ktoré nasledujú webové portály Aktuality.sk, sme.sk a cas.sk.

Foto: digitalnewsreport.com

Výskumníci sa pýtali aj na dôveryhodnosť značiek. V tejto kategórii zvíťazila televízia TA3 pred verejnoprávnou RTVS a Rádiom Expres. Správa konštatuje, že hoci je Slovensko stále pod priemerom (sme na 30. mieste z 37), dôvera v médiá za rok 2017 stúpla o 7% na hodnotu 34%. Podľa tejto informácie sa tendencia ľudí uchyľovať sa k informáciám iba zo svojej „bubliny“ na sociálnej sieti nezvýšila.

Medzi najdôveryhodnejšie značky sa ale dostal aj portál hlavnespravy.sk, ktorý šíri tzv. „fake news“, čiže nepravdivé a vymyslené správy. Portál konspiratori.sk ju vo svojom rebríčku umiestnil na 93. miesto.

Zdroj: digitalnewsreport.com

Viac o téme: fake news, Inštitút Reuters, TA3, Topky

Súvisiace články