Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Pandémia vyhnala Slovákov do prírody. Ohrozujú tam životy zvierat

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pekné počasie láka ľudí, aby si vyrazili do lesa. Najmä v čase, keď v krajine zúri koronavírus. Príroda je totiž teraz pre mnohých Slovákov, ktorí zostali uväznení doma, jediným útočiskom. Zabúdajú pritom, komu naozaj patrí. Ich pobyt v prírode je často sprevádzaný nevhodným správaním, čo má niekedy až tragické následky.

 

Pobyt v prírode sa zdá byť teraz tou najlepšou voľbou. Tešia sa tomu nielen turisti, ale aj psíčkari, či dokonca motorkári. Pre lesné zvieratá však vytvárajú v tomto čase obrovské riziko. Zver totiž práve privádza na svet mláďatá a zvýšený pohyb ľudí v lesoch ich stresuje. Poľovníci tak majú plné ruky práce. Ľudí sa snažia upozorňovať na to, ako sa majú v prírode správať. Slováci to však príliš nerešpektujú, výsledkom čoho sú obrovské straty voľne žijúcej zveri.

 

Dominancia vyhráva

Naväčším problémom sú okrem hlučných motorkárov aj psy bez vôdzky. Jeden taký prípad sa vyskytol aj počas veľkonočných sviatkov v časti Sanberg na frekventovanej Kobyle v Devínskej Novej Vsi. ,,Poľovníci tu zaznamenali niekoľko úhynov zveri v krátkom čase a to nie len srnčej, ale aj danielej samičej zveri, ktoré sú aktuálne vo vysokom štádiu gravidity. Psy bez vôdzky na skalné bralá zahnali niekoľko kusov zveri, odkiaľ stresovaná zoskočila a zahynula. Aj domáci miláčikovia sú šelmy a keď naplno podľahnú ich prirodzeným inštinktom, stávajú sa neovládateľní. Častokrát s dôsledkom vážnych poranení, alebo ako v tomto prípade, smrti dospelej zveri,’’ zdôrazňuje Slovenská poľovnícka komora.

Aj keď majitelia svojim psom veria, riziko tu stále je. Domáci miláčikovia sú doma dobre živení, lesnú zver preto nezabíjajú s cieľom najesť sa. V tomto prípade chcú ukázať svoju dominanciu, ktorá väčšinou končí smrťou divej zveri. Ľahkou korisťou sa stávajú tiež bezbranné mláďatá. Preto poľovníci dodávajú, že zodpovednosť za domácich miláčikov nesú majitelia.

 

Nechať psa voľne pobehovať po lese, je nebezpečné. Zdroj: pixabay.com

Odkaz chytí za srdce

Občas sa zdá, že ľudia sa ešte nenaučili, čo je to slušné správanie. V lesoch po sebe nechávajú obrovské množstvo opadkov. Na sociálnej sieti sa preto objavila snímka s jasným odkazom: ,,My sme tu doma! Vaše odpadky nepotrebujeme! My vám tiež nerobíme bordel v obývačke, vaše lesné zvieratá.’’ Fotografia má dnes už vyše 2-tisíc zdieľaní.

Veľkým problémom je tiež zakladanie ohňa. Takáto činnosť často končí požiarmi, ktorých bolo podľa slov poľovníckej komory za posledných dní neúrekom. ,,Vyzývame preto verejnosť, správajte sa v prírode ako zver! Ticho a ohľaduplne. Nepríde tak k zbytočným úmrtiam voľne žijúcej zveri a tiež nebudeme musieť z lesov odvážať desiatky ton odpadu po nezodpovedných, alebo hasiť požiare,’’ uviedla poľovnícka komora.

 

Odkaz zdieľajú tisíce ľudí. Zdroj: FB

Aj toto môže pomôcť

Kvôli nevhodnému správaniu turistov začala komora takisto konať. Spustila kampaň na ochranu prírody, do ktorej sa zapojilo množstvo poľovníkov. Za krátky čas osadili plagáty na frekventovaných miestach. Netreba totiž zabúdať na to, že vyčíňaním v prírode dochádza k porušovaniu zákonov. ,,Táborením na nepovolených miestach, pohybom mimo turistických chodníkov, hlučným správaním a bezohľadnosťou niektorých majiteľov psov a návštevníkov lesov, tak dochádza k porušovaniu nielen zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj o poľovníctve, či zákona o lesoch,’’ upozorňuje poľovnícka komora.

Ako sa teda správať v tomto čase v prírode?

  • nebuďte hluční
  • zvýšte opatrnosť a nepúšťajte voľne svoje psy
  • nájdených mláďať sa nikdy nedotýkajte

 

Na precházke môžete zbadať informačné plagáty. Zdroj: Slovenská poľovnícka komora

Mohlo by vás zaujímať:

 

Zvýšený pohyb ľudí v prírode je pre zvieratá nebezpečný. Zdroj: pixabay.com