Politika Koronavírus Domáce Top

Správanie v koalícii pripomína trucpodnik. Matovič začal robiť SaS problémy

Premiér Igor Matovič. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Keď vláda včera vo veľkom predostrela súbor očakávaných kompenzačných opatrení, ktoré majú zmierniť dopady obmedzení prijatých v súvislosti s pandémiou koronavírusu, podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík pri tom chýbal. Jeho SaS bola jediná koaličná strana, ktorá na tlačovke nemala svojho zástupcu. Súčasne sa začali objavovať informácie, že premiér začal robiť liberálom vo vláde problémy.

 

V koalícii to viditeľne škrípe od víkendu, kedy Pandemická rada a následne Ústredný krízový štáb rokovali o opatreniach v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Zatiaľ, čo zvyšok koalície na čele s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) stojí za obmedzeniami, ktoré navrhli odborníci, predseda SaS Richard Sulík od začiatku hlasno protestuje proti zatváraniu podnikov či nedostatočným dátam, na základe ktorých sa k radikálnym krokom rozhodli kompetentní pristúpiť.

Obaja politici si už počas víkendu svoje názorové nezhody riešili verejne a odkazy si dávali nielen prostredníctvom médií, ale aj priamo v diskusiách na sociálnej sieti Facebook.

Do tejto roviny skĺzli opäť aj dnes, v deň, keď začali platiť spomínané opatrenia a Slovensko zároveň „trhlo“ rekord v počte nakazených. „Plán bol dobrý – postavme sa všetky koaličné strany ako jeden muž aj za tieto nepopulárne opatrenia a keď ich nevyhnutnosť ľuďom spoločne vysvetlíme (a nebude ich nikto z nás spochybňovať), ľudia pochopia, že toto je najrýchlejšia cesta k normálnemu životu,“ napísal premiér dopoludnia na Facebooku.

V prípade SaS však uviedol, že si radšej „zahrala na ľúbivú nôtu“ s cieľom získať voličov. „Obávam sa, že keď sa teraz k presvedčeným ´antirúškarom´ od Kotlebu pridá podstatná časť Sulíkovými bludmi oklamaných ľudí, nakoniec nám nič od dnes platné nové ochranné opatrenia nepomôžu … a v panike za pár týždňov budeme musieť zatvárať úplne všetko a miesto pár týždňového strádania bude trpieť celé Slovensko mesiace,“ tvrdí Matovič.

Odkaz putoval aj opačným smerom.  „Mrzí ma, že predseda vlády odignoroval moje opakované návrhy z leta kontrolovať hranice tak, že do vnútrozemia smie len ten, kto má negatívny test, ten, kto si spraví test na hranici, pendler alebo vodič nákladného auta,“ uviedol stručne v statuse Richard Sulík. Ľudí zároveň porosil, aby nosili rúška, nezdružovali sa a dezinfikovali si ruky. „Všetko ostatné nech ide teraz bokom,“ uzavrel.

Klus zostal doma

V spore už však podľa všetkého nejde iba o konflikt medzi dvomi politikmi, ale presah má aj na prácu zvyšných členov vlády za SaS. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) dnes necestoval na dôležitý európsky samit. Ako uviedol, v pondelok sa rozprával s Matovičom o tom, že ho nebude tentoraz sprevádzať do Bruselu tak, ako je to zvykom v prípade tzv. sherpov , teda hlavných koordinátorov európskych tém . “Treba však dodať, že to nie je pravidlom, keďže zloženie delegácie si určuje premiér a pokiaľ viem, vo štvrtok letí veľmi oklieštená zostava,” uviedol ešte včera Klus. Doteraz pritom Matoviča na cestách do Bruselu sprevádzal.

Tým to nemalo končiť. Ako informovali Hospodárske noviny, predseda vlády mal začať robiť problémy aj ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) ohľadne presunu školských úradov z okresov pod jeho rezort.

Keď média premiéra v tejto súvislosti konfrontovali, reagoval protiotázkou, či niekto “žaloval.” Následne uviedol, že “aj v rodine, keď platia nejaké pravidlá, platia pravidlá. Keď niekto v tej rodine jej potrebuje stále len ubližovať, potom aj rodina sa k nemu tak trošku správa.” Zároveň tiež povedal, že nemá dôvod byť „nadmieru ústretový voči SaS a jej predstaviteľom”, kým sa neospravedlnia a nevyzvú ľudí, aby opatrenia dodržiavali.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Sulík chcel osobné stretnutie

Šéf rezortu hospodárstva musel svoje vzťahy s premiérom vysvetľovať aj na dnešnej tlačovke. Zdôraznil, že z jeho strany sa nenájde jediná osobná urážka či invektíva. „Naopak, keď som konfrontovaný s tým, čo hovorím na to obrovské množstvo osobných urážok, čo prichádzajú od premiéra, výlučne hovorím, že sa nebudem k tomu vyjadrovať. Poprosil by som teda nezovšeobecňovať, že my si posielame odkazy,“ uviedol.

Tiež povedal, že s Igorom Matovičom si chcel vec vyjasniť osobne. „Ja som mu to opakovane ponúkal, ale keď na to nereagoval, neviem ho donútiť. A ponúkal som to písomne, čiže viem to aj doložiť,“ uviedol.

Matovič je momentálne na samite európskych lídrov v Bruseli, ktorý sa koná vo štvrtok a v piatok.