Regióny Domáce Ružinov Kauzy Top

Srholec má v Bratislave nový pamätník. Odhalil ho Pekár, zaplatil Palacka, či Bilas

Anton Srholec, Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA/RUŽINOV- Nešťastný spôsob ukončenia predvolebnej kampane zvolil terajší starosta mestskej časti Ružinov Dušan Pekár. Necelý týždeň pred voľbami odhaľoval pamätník Antonovi Srholcovi v parku na Mierovej ulici v bratislavskom Ružinove. Vybudovanie pamätníka iniciovalo občianske združenie (OZ) Babie leto, za ktorým stojí kontroverzný expokladník SDKÚ Igor Kucej. Na vybudovanie pamätníka prispel podľa portálu dakujeme.sk aj iný nemenej kontroverzný expokladník SDKÚ Gabriel Palacka a Rastislav Bilas, hlavná mediálna postavička z kauzy emisie.

 

Anton Srholec bol jednou z najvýznamnejších slovenských postáv za uplynulých sto rokov. Kňaz, disident a človek, ktorý bez ohľadu na životné skúšky nikdy nestratil cestu charakteru a morálky. Nezlomila ho práca v uránových baniach, nezlomili ho ani ďalšie perzekúcie. Podporil petíciu za rehabilitáciu Róberta Bezáka, v Podunajských Biskupiciach založil domov pre bezdomovcov. Pamätník v bratislavskom Ružinove nie je jeho prvým. Zato prvým, ktorý zafinancovalo toľko kontroverzných postavičiek.

Gabriel Palacka

Gabriel Palacka bol v roku 1994 štátnym tajomníkom ministerstva pre správu a privatizáciu štátneho majetku. V roku 1998 sa stal ministrom dopravy SR. Ako uvádza portál Zastavme korupciu, v auguste 1999 musel podať demisiu a to pre podozrivý spôsob, akým hľadal, ale nenašiel tretieho operátora mobilnej siete. Hoci vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda priznal, že Palacka musel odstúpiť, lebo nebol schopný vyvrátiť podozrenie, práve z neho následne urobil pokladníka svojej strany. Krátko pred voľbami v roku 2002 vypukol škandál: pokladník Palacka je zainteresovaný do toho, aký bude výsledok tendra na ľahké motorové vlaky.

Po Palackovi nastúpil Igor Kucej.

Po tom, ako skončil Gabriel Palacka vo funkcii ministra dopravy, urobil z neho Mikuláš Dzurinda pokladníka SDKÚ-DS. Zdroj: Ivan Majerský/TASR

Igor Kucej

Igor Kucej novú kultúru do financovania SDKÚ-DS nevniesol a pokračoval v šľapajách svojho predchodcu. Len dva roky po škandále Palacku, prišiel zo svojím vlastným. Podľa portálu Zastavme korupciu totiž v roku 2004, krátko pred prezidentskými voľbami, prepukla aféra s fiktívnymi darcami SDKÚ. Aj na taký príspevok, na aký pre svoju nemajetnosť „darcovia“ jednoducho dať nemohli, mal pokladník Kucej príjmový pokladničný doklad. Len vďaka blahosklonnosti prokuratúry nebol pokladník SDKÚ obvinený z trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Pre túto akciu Kuceja sa musel o niekoľko rokov neskôr predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda stiahnuť z čela kandidátky pred parlamentnými voľbami v roku 2010. Keď na stoličku predsedu SDKÚ-DS zasadol Pavol Frešo, Kucej bol zo svojej pozície odvolaný. To mu ale nezabránilo v ďalších machináciách s domovskou stranou, kedy v roku 2013 napríklad prebral na seba dlh SDKÚ vo výške 640 tisíc eur. Kucejovo meno sa objavilo osemkrát v negatívnom kontexte aj v údajnom spise tajnej služby Gorila.

Na pamätník Antona Srholca prispel aj bývalý projektový manažér Interblue Group Rastislav Bilas známy z kauzy emisie. Zdroj: FOTO TASR – TomṚ Halász

Rastislav Bilas

Portál Zastavme korupciu k nemu uvádza že veľkú pozornosť na seba upútal v marci 2010, keď pred médiami prezentoval svoj pohľad na emisnú kauzu i na svoju účasť v nej. Jeho vystúpenie malo médiá i verejnosť presvedčiť, že kauza nemá politické pozadie, lebo za všetkým sú dvaja „projektoví manažéri“ Interblue Group (Norbert Havalec a Rastislav Bilas). Napriek veľkej snahe nedokázal zahmliť fakt, že na predaji emisných kvót podieľali dvaja podnikatelia s kontaktmi na ľudí z dvoch vládnych strán. 

Rastislav Bilas sa rovnako ako Norbert Havalec spomína v spojení s karibskou firmou Crataegus, ktorá inkasovala zisk zo „štátneho“ predaja emisných kvót, a švajčiarska prokuratúra ju podozrievala, že prala špinavé peniaze.

Pred voľbami 2010 „unikli” z rôznych zdrojov dokumenty, ktoré naznačovali, kto profitoval z dobre zorganizovaného predaja. Okrem spoločností blízkych dvom projektovým manažérom Interblue (Rastislavovi Bilasovi a N. Havalcovi) mala podľa dokumentu, ktorý získal TREND, získať 10,65 milióna eur aj firma Ossian Establishment, kde bol ako „konečný príjemca” uvedený Jozef Brhel.

 

Na videu zo spoločného odhaľovania pamätníka Srholcovi Dušan Pekár a Igor Kucej

zdroj FB: Dušan Pekár – starosta Ružinova