Zahraničné Spoločnosť

Starosta Moskvy nariadil starším občanom, aby zostali doma. Apeloval aj na zamestnávateľov

Zdroj: pixabay.com

MOSKVA – Starosta Moskvy Sergej Sobianin prikázal v piatok starším občanom, aby zostali doma, a zamestnávateľom odporučil, aby ľuďom povolili prácu z domu, informovala agentúra AFP. Starosta reagoval na prudký nárast počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 v hlavnom meste Ruska.

 

Ľudia vo veku 65 rokov a starší by podľa Sobianina mali od pondelka 28. septembra zostať doma, obmedziť nakupovanie a vyhýbať sa stretnutiam s príbuznými a známymi, ktorí s nimi nežijú v jednej domácnosti. Starostovo nariadenie o obmedzení pohybu starších ľudí je podľa AFP záväzným pravidlom. Výnimky sa týkajú zdravotnej starostlivosti, nákupov, prechádzok so psami a dochádzaním do práce.

Obyvateľov Moskvy vyzval, aby v prostriedkoch hromadnej dopravy a v obchodoch nosili rúška a rukavice. Zamestnávatelia majú zabezpečiť testy na prítomnosť nákazy a meranie teploty. Sobianin na začiatku pandémie v Moskve zaviedol prísne opatrenia, pripomína AFP. “Nanešťastie sme v posledných dňoch v Moskve zaznamenali výrazný nárast v počte potvrdených prípadov,” uviedol Sobianin v piatok na svojej webovej stránke.

Starosta upozornil, že nakazenie sa ochorením COVID-19 a bežným prechladnutím v tom istom čase je zvlášť nebezpečné pre starších ľudí a ľudí trpiacich chronickými ochoreniami. V Moskve vo štvrtok zaznamenali 1050 nových prípadov koronavirusu, čo je najvyšší denný prírastok od 23. júna. Počet hospitalizovaných sa podľa Sobianina takisto zvýšil. V Rusku celkovo potvrdili 1 128 836 prípadov nákazy a takmer 20-tisíc úmrtí, píše AFP.