Spoločnosť Zahraničné

Štát New York má pľúcne ventilátory už len na šesť dní

Ilustračná foto: TASR / Branislav Račko

NEW YORK – V americkom štáte New York vystačia pľúcne ventilácie pre pacientov s ochorením COVID-19 už len na šesť dní. Uviedol to vo štvrtok newyorský guvernér Andrew Cuomo, ktorého citovala televízia Sky News.

 

Štát New York má podľa Cuoma k dispozícii ešte približne 2200 voľných pľúcnych ventilácií, no každý deň pribúda zhruba 350 nových pacientov, ktorí ich potrebujú. Uvedené množstvo pľúcnych ventilátorov tak miestnym nemocniciam vystačí už iba na 6 dní.

“Je jedno, či dosiahneme vrchol epidémie teraz, alebo sa počet chorých ešte zvýši… stále budeme mať problém s ventiláciami,” povedal Cuomo.

Zdôraznil tiež, že dobre zaplatí každému výrobcovi, ktorý pre štát New York vyrobí a dodá ochranné prostriedky ako rúška, respirátory, rukavice či plášte. Tých je totiž nedostatok aj pre pracovníkov v prvej línii.

Okrem toho Cuomo kritizoval, že USA sa v produkcii ochranných prostriedkov musí spoliehať na Čínu. “Mnohé z týchto výrobkov bolo vyrábaných v Číne, od ktorej ich teraz musia všetci nakupovať,” dodal.

V USA evidujú už 245.559 prípadov nákazy novým koronavírusom a 6057 úmrtí, uviedla v piatok ráno televízia CNN. Jedným z epicentier epidémie v rámci USA je práve štát New York. Nákazu zaznamenali už vo všetkých amerických štátoch a teritóriách, žiadne úmrtie zatiaľ nehlásil len štát Wyoming.