Regióny Top

Štát opäť zlyháva! OBROVSKÉ problémy s očkovacími preukazmi

Zdroj: Tip čitateľa

BRATISLAVA – Dlho sme čakali na jednotný očkovací preukaz, no a keď sme sa ho konečne dočkali, nastali ďalšie problémy. Viacerí ľudia sa totiž k svojim očkovacím preukazom nevedia dostať. Dôvod? Systém ich nevie nájsť. Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré vydávanie preukazov zastrešuje, o probléme vie.

 

V pondelok uzrel svetlo sveta jednotný očkovací preukaz, ktorý budeme môcť používať pri cestovaní, ale aj pri bežných činnostiach. Dlho sme na neho čakali, problémy ho však neobišli.

Už v pondelok, kedy ho kompetentní zverejnili na stránke korona.gov.sk, sa ľudia začali sťažovať na problémy. Verifikačné kódy, ktoré mali ľudia zadať, “chodili” aj hodinu, a keď už prišli, tak stránka vypísala chybu systému. Podľa slov Národného centra zdravotníckych informácií za to mohlo preťaženie systému. Následne sa Slováci k svojím preukazom dostali.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Nahnevaní ľudia

Nie všetci ale mali takéto šťastie. Na sociálnej sieti kolujú prípady viacerých ľudí, ktorí sa k svojim preukazom nevedia dostať. Niektorých systém upozorňuje na nesprávny formát rodného čísla, ktoré sa vypisuje hneď na úvodnej strane, iným naopak, že k uvedenému rodnému číslu neexistuje očkovací preukaz. “Bordel pokračuje a štát opakovane zlyháva. Ako lekár som bol očkovaný medzi prvými. Keďže často operujem aj v Prahe a vo Viedni, chcel som požiadať o certifikát o zaočkovaní. Systém mi ale opakovane písal, že na moje rodné číslo nemôžem dostať certifikát,” píše svoju skúsenosť na socialnej sieti jeden z tých, ktorí sa k preukazu nevedia dostať.

“Zoberte, prosím, to počítačové ministerstvo bábkoherečke Remišovej. Žiadam o potvrdenie očkovania a súdruhovia ma presviedčajú, že neviem svoje rodné číslo. Choré! Dovolať sa nedá kde, zase raz super práca,” píše ďalší.

 

Zdroj: FB / Nekŕmte nás odpadom

Skúsenosť čitateľky

Do redakcie Zoznam.sk sa ozvala čitateľka Ingrid z Bratislavy, ktorá zažila rovnakú skúsenosť. “Ako zdravotníčka som bola očkovaná medzi prvými, doma mám potvrdenia z oboch očkovaní, ale systém mi vypisuje chybu,” povedala reportérke Zoznam.sk. Po neúspechu sa poradila s dcérou, ako má pri žiadaní o preukaz pokračovať. “Postupovala som ako mi povedala, keďže ona si o preukaz žiadala už v pondelok. Zadala som svoje rodné číslo a mail, ale neustále mi vypisovalo, že zadaný formát identifikátora je nesprávny. A to som rodné číslo zadala bez lomítka, tak, ako som mala,” posťažovala sa. Získať preukaz skúsila viackrát, ale stále neúspešne.

Ingrid sa pokúšala získat certifikát aj v stredu večer. Na jej prekvapenie sa jej to opäť nepodarilo. “Budem zrejme musieť zavolať do Národného centra zdravotníckych informácí,” povedala.

Čo na to kompetentní?

Reportérka Zoznam.sk sa vo veci obrátila na Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré problém priznalo. “Migrácia dát o očkovaniach, ktoré vznikli pred spustením Čakárne je už ukončená. Vyše 95% dát je korektných a ľudia si môžu žiadať o certifikát,” píše hovorkyňa centra Veronika Bauch. Ako dodala, zvyšné dáta sú predbežne kontrolované. Dôvodom je, že “nie všetky dáta dodané zo strany vakcinačných centier sú korektné či kompletné”. Na záver informovala, že do dnešného dňa bolo vydaných vyše 71-tisíc certifikátov. Prvú dávku na Slovensku už dostalo vyše jeden a pol milióna ľudí.  No Národné centrum zdravotníckych informácií žiada verejnosť o trpezlivosť. Na otázku, čo odporúčajú našim čitateľom, však neodpovedali.

Galéria
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: FB / Nekŕmte nás odpadom
Zdroj: FB / Nekŕmte nás odpadom
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next