Domáce Ekonomika GPlus Spoločnosť Koronavírus Domáca Top

Štátna pomoc v praxi. Stámiliónové straty, desaťtisíce nezamestnaných a krach za pár mesiacov

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Finančné problémy, prepúšťanie zamestnancov, zatváranie prevádzok a nakoniec úplný krach. Taký je súčasný stav či budúcnosť nejedného hotela, ubytovne alebo reštaurácie. Takmer polovica zariadení sa totiž nedožije nového roka. Tých silnejších položí na kolená jar 2021. Štátna pomoc sa pritom opäť ukazuje ako nedostatočná a bez cieľa. Bezradnosť naberá na obrátkach.

 

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska v spolupráci s Inštitútom stredoeurópskych štúdií Istro Analytica poukazujú na reálne devastačné dopady koronakrízy v oblasti hotelierstva a gastronómie na Slovensku. Do prieskumu zahrnuli 135 prevádzok s niekoľkoročným pôsobením, ktoré tvoria základňu asociácie. Niektoré z nich prežili aj ekonomickú krízu z roku 2008. Tie však tentokrát hovoria o krachu do niekoľkých mesiacov.

Prepúšťanie nekončí

Nakoľko koronavúrus útočí už v druhej vlne, zamestnávatelia sa nevyhli okresávaniu svojich pracovných síl. Prvá vlna zvýšila nezamestnanosť z oblasti hotelierstva a stravovacích služieb o 30 percent. Počas druhej vlny príde podľa zamestnávateľov o prácu ďalších takmer 16,5 percent zamestnancov. ,,Ak by sa tieto zistenia vzťahovali na celý sektor ubytovacích a stravovacích služieb, tak o prácu v sektore môže prísť v tomto roku až 36-tisíc zamestnancov,” vyplýva z prieskumu. Zamestnávatelia priznali, že zastaveniu prepúšťania nepomôže ani nový vládny balík príspevkov “Prvá pomoc PLUS”.

Pokles zamestnanosti v prvej a druhej vlne koronavírusu. Zdroj: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Mizerné zárobky

Protiepidemiologické opatrenia narobili hotelierom poriadne problémy. Už dnes vedia, že v porovnaní s minulým rokov tržby klesnú o 60 percent. Jedna pätina prevádzok pritom odhaduje pokles až na úrovni 80 percent. V priemere sa tržby prepadnú o 57 percent. Pokiaľ by zistenia aplikovali na celý sektor, hotely a reštaurácie by prišli v porovnaní s rokom 2019 o 500 až 600 miliónov eur.

Blížiaca sa záhuba

Tempo narastajúcich existenčných problémov je neudržateľné. Preto až 90 percent prevádzok v dôsledku pretrvávajúcich opatrení, zamedzujúcich šírenie koronavírusu, nedokáže prežiť viac ako 5 mesiacov. Pritom takmer polovica z nich skrachuje do 1 alebo 2 mesiacov. ,,Bez dostatočne účinnej pomoci sa tak sektor ubytovacích a stravovacích služieb bude zdevastačných dôsledkov koronakrízy spamätávať niekoľko rokov. Okrem priameho negatívneho dopadu na zamestnanosť, odvedenú DPH a daň z príjmu, príde Slovensko aj o svoju doteraz rastúcu pozíciu v medzinárodnom cestovnom ruchu,” uvádza Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska. Po prekonaní koronakrízy sa podnikatelia obávajú straty klientely. Na turistov budú pripravené skôr tie krajiny, ktoré dokázali zamestnávateľov ochrániť viac. Reč má byť o Českej republike, Rakúsku či Chorvátsku.

 

Niektoré podniky čaká za mesiac definitívny koniec. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hodnotenie štátnej pomoci

Podnikatelia to povedali na rovinu. Štátna podpora z hľadiska udržania zamestnanosti je neúčinná. A to aj vtedy, keď požiadali počas prvej vlny o finančnú injekciu, ktorú ponúkal rezort práce. Až 82 percent zamestnávateľov tvrdí, že k prepúšťaniu museli pristúpiť už v prvej vlne. Najohrozenejšími pozíciami sa stali čašník/servírka, chyžná, recepčný/á, kuchár/ka a upratovač/ka.

Zamestnávatelia sa počas alarmujúcej situácie uchádzali aj o ďalšie podporné štátne nástroje. Išlo najmä o odklady odvodov za zamestnancov, dotácie na úhradu časti nájomného, odklady splátok úverov či odklady preddavkov dane z príjmu. ,,Ani tieto ďalšie nástroje štátnej pomoci však respondenti nepovažovali za dostatočné, vzhľadom na výrazný prepad tržieb v segmente ubytovacích a stravovacích služieb,” dopĺňa asociácia.

Dopady prvej a druhej vlny koronavírusu na ubytovacie a stravovacie zariadenia. Zdroj: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Mohlo by vás zaujímať: