Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Pre svoje presvedčenie bola ochotná obetovať život. Milada Horáková prichádza do Košíc

Zdroj: SDKE

BRATISLAVA – Štátne divadlo Košice si pripravilo mimoriadny program. Predstavením Milada Horáková si pripomenie 70. výročie justičnej vraždy českej právničky a političky. Multižánrové tanečné divadlo odhalí krutý komunistický režim, ktorý sa bezcitne zbavoval ľudí s iným názorom.

 

Pandémia ovplyvnila aj chod Štátneho divadla Košice. Po niekoľkých mesiacoch však opäť  privíta svojich návštevníkov. Už túto sobotu o 19:00 sa pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej rozhodlo pripraviť hru, ktorá mnohým otvorí oči.

Multižánrové tanečné divadlo Milada Horáková odhalí príbeh justičnej vraždy, ktorá sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. „Odkedy som sa dozvedel o jej osude, mám pocit, že je to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Asi pred piatimi rokmi som začal vážne uvažovať o jeho spracovaní v inscenácii. Napokon som sa skôr dostal k Denníku Anny Frankovej. Ale keď som dostal otázku, akej téme by som sa chcel vo svojej jubilejnej sezóne venovať, moja odpoveď bola jasná,“ povedal režisér a choreograf Ondrej Šoth. Šoth je od prvého júna aj novým generálnym riaditeľom divadla.

 

Predstavenie odhalí príbeh justičnej vraždy. Zdroj: SDKE

Symbol odporu

Predstavenie uviedla inštitúcia ešte v polovici februára. ,,Bola predposlednou inscenáciou, ktorá pribudla do repertoáru divadla pred vypuknutím koronavírusovej pandémie. V deň smutného júnového výročia Štátne divadlo Košice s hlbokou úctou venuje predstavenie pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej, ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch,’’ uviedol z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič.

Horáková sa vďaka svojej odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Desať trestov smrti, takmer 50 doživotných trestov a ďalšie tresty v dĺžke viac ako 7800 rokov priniesli tzv. monsterprocesy, ktorými sa komunistický režim zbavoval ľudí s iným názorom. Obeťou bola aj spomínaná Milada Horáková, ktorú na príkaz komunistického prezidenta Klementa Gottwalda obesili 27. júna 1950 na nádvorí väzenia na pražskom Pankráci. Nepomohli ani žiadosti o milosť a naliehanie svetových osobností  – Alberta Einsteina, Winstona Churchilla či kardinála Bernarda Griffina.

 

Miladu Horákovu nemilosrdne popravili. Zdroj: SDKE

Osud hrdinky

Tanečné predstavenie prinesie dramaticky silný osud hrdinky, ktorý je podľa Ondreja Šotha dôležité ľuďom stále pripomínať. ,,Ja žijem tu a teraz. Vnímam, že tieto témy sú dnes dôležité. Hovoria o veciach, ktoré v nás rezonujú. Je pre mňa zásadné, aby diváci chápali kontext, rozumeli konaniu postáv. V dnešnej dobe je tak dôležité hovoriť o ľuďoch, ktorí ctili základné hodnoty. Ktorí nimi riadili svoj život a ktorí ho boli za svoje presvedčenie ochotní obetovať,“  zdôraznil Šoth.

Počas sobotňajšieho predstavenia titulnú postavu stvárni herečka Alena Ďuránová.

 • Bohuslav Horák (manžel): Sergii Iegorov
 • Žalobcovia, dozorcovia, tajní, fašisti, NKVD a kati: Jakub Kuka, Vanda Tureková
 • Viera Horáková (sestra): Tetiana Lubska
 • Jozef Tůma (manžel sestry): Šimon Stariňák
 • Jana Kánská (dcéra – dieťa): Anna Sklyarová
 • Jana Kánská (dcéra – po 40 rokoch): Eva Sklyarová
 • Matka Milady Horákovej: Aneta Hollá
 • Dagmar Burešová: Klaudia Džuberová
 • T. G. Masaryk: Jozef Marčinský
 • E. Beneš: Maksym Sklyar
 • K. Gottwald: Gennaro Sorbino
 • Komunistka Spurná: Františka Vargová
 • Spoluväzeňkyňa: Jana Kolesová Hriadeľová

 

Hlavnú hrdinku stvárni Alena Ďuránová. Zdroj: SDKE

Nová sezóna

Sobotňajším predstavením uzavrie Štátne divadlo Košice svoju jubilejnú 75. sezónu. Novú sezónu odštartuje vo štvrtok 3. septembra 2020 tanečnou inscenáciou Denník Anny Frankovej. ,,Nasledovať bude činoherný Dom u Hitlerovcov: Historky z kuchyne a o deň neskôr uvedie predstavenie Beethovenovej opery Fidelio. Trojica týchto predstavení je venovaná 75. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny,’’ dodal Dohovič.

 

Milada Horáková bude posledným predstavením jubilejnej sezóny. Zdroj: SDKE

Mohlo by vás zaujímať: