Domáce

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nevylúčil, že sa zaregistrujú aj testy na domáce použitie

Ilustračný obrázok - Zdroj: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Európska únia použitie diagnostických testov na ochorenie COVID-19 na domáce použitie neodmieta, ale zatiaľ k ich registrácii nedošlo. Testy na domáce použitie, teda takzvané samotesty, by museli prejsť hodnotením, ktoré má prísnejšie pravidlá ako testy na profesionálne použitie.

Nie je vylúčené, že v budúcnosti budú registrované aj testy na domáce použitie. Nateraz to však tak nie je. Povedala to hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková. Zdôraznila, že pri diagnostických testoch, a to nielen na ochorenie COVID-19, ale aj pri iných, sa vyžaduje správne prevedenie aj interpretácia výsledku. Poukázala na to, že aj pri teste z krvi, teda pri protilátkovom a najmä pri antigénovom, hrozí, že vzorka pri domácom použití nebude odobratá správne, čo skreslí výsledok testu.

Štátny ústav podľa Jurkemíkovej zaznamenal aj sťažnosti pacientov, ktorí si objednali testy z internetu a následne sa im dokonca nepodarilo vzorku odobrať. “Takisto evidujeme sťažnosti, keď pacientom opakovane vyšiel negatívny výsledok testu, ktorý vykonali sami v domácom prostredí, a následne absolvovali PCR test s pozitívnym výsledkom. V prípade takýchto sťažností im však ŠÚKL pomôcť nevie, keďže testy sú určené na profesionálne použitie a nie pre laickú verejnosť,” povedala.

Doplnila, že pri oboch typoch testov v určitých prípadoch hrozí falošná pozitivita alebo falošná negativita. Riziko falošnej negativity spočíva podľa odborníkov v tom, že človek môže prestať byť obozretný a nevedomky vírus roznášať ďalej. Pri falošnej pozitivite zasa hrozí, že človek bude mať mylné presvedčenie o tom, že vírus prekonal, a teda získal protilátky, čo takisto môže viesť k menej obozretnému správaniu.

“Ďalšie riziko je v tom, že najmä na internete sa objavuje množstvo testov so sfalšovanou dokumentáciou, pri ktorých vôbec nie je známe, či a do akej miery poskytujú hodnoverný výsledok,” dodala Jurkemíková s dôvetkom, že pri testovaní prostredníctvom oficiálnych sietí, teda v zdravotníckych zariadeniach, laboratóriách či napríklad v ambulanciách, sa používajú riadne registrované testy.