Zahraničné Politika

Štátny zástupca zastavil stíhanie Babiša juniora v kauze Čapí hnízdo

Štátny zástupca zastavil stíhanie Babiša juniora. Zdroj: FB / Andrej Babiš

PRAHA – Štátny zástupca zastavil trestné stíhanie syna českého premiéra Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom v utorok server českého Deníku N s odvolaním sa na hovorcu štátneho zastupiteľstva (prokuratúry).

 

“Skutok, pre ktorý bolo trestné stíhanie vedené, nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,” uviedol pre Deník N hovorca pražského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry) Aleš Cimbala.

O zastavení stíhania Babiša mladšieho rozhodol štátny zástupca Jaroslav Šaroch. Urobil tak z rovnakého dôvodu, ako v prípade iných osôb v hlavnej časti kauzy, teda že predmetný skutok nie je — podľa jeho záverov — trestným činom.

Označenie kauza Čapí hnízdo, ako sa nazýva rekreačný areál v stredočeskom okrese Benešov, sa používa v súvislosti s podozrením na neoprávnené čerpanie európskych dotácií týmto projektom.

Prípad Babišovho syna štátny zástupca Šaroch vlani na jar vyčlenil z hlavnej kauzy a nariadil v jeho prípade samostatné konanie. Andrej Babiš mladší totiž žije vo Švajčiarsku a doposiaľ sa ho nepodarilo vypočuť. Netýkali sa ho teda ani predchádzajúce rozhodnutia o zastavení trestného stíhania osôb obvinených v rámci hlavnej časti kauzy.

Jaroslav Šaroch vlani v auguste zastavil stíhanie všetkých obvinených v kauze Čapí hnízdo vrátane premiéra Babiša. Najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman však toto rozhodnutie zrušil a zastavenie trestného stíhania označil za nezákonné a predčasné. Celý prípad zároveň vrátil späť na doriešenie pražskému štátnemu zastupiteľstvu.

Pôvodne bolo v kauze obvinených 11 osôb. Okrem Andreja Babiša mladšieho boli spočiatku stíhaní aj štyria ďalší premiérovi príbuzní (manželka Monika Babišová, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes a bývalý člena predstavenstva spoločnosti Farma Čapí hnízdo Josef Nenadál), vlani však ich stíhanie definitívne skončilo.

Premiér Babiš a členka predstavenstva spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová sú stále obvinení z dočasného podvodu a poškodzovaniu záujmov EÚ.

V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún (1,9 milióna eur) z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov. Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert. Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal.

Predseda vlády Andrej Babiš, ktorý farmu Čapí hnízdo v minulosti previedol na svojich rodinných príslušníkov, však obvinenia z dotačného podvodu dlhodobo popiera a označuje ich za politicky motivované.