Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Sťažnosti hercov z SND boli konečne vypočuté. To najdôležitejšie ich ale ešte len čaká

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Turbulentné obdobie v Slovenskom národnom divadle (SND) ešte zrejme nejaký ten čas potrvá. Herci sa stále búria. Nepáčia sa im zmeny, ktoré sa za posledný čas v divadle udiali. Žiadali ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) o stretnutie. Tá ich odmietla. Ich slová sa ale nakoniec rozhodol vypočuť aspoň niekto z rezortu kultúry. Štátny tajomník ministerstva Konrád Rigó (Most-Híd) bol od začiatku na strane hercov a tak sa rozhodol viesť s nespokojnými umelcami dialóg. Rozhovor ale nakoniec nič zásadné nevyriešil, keďže Laššáková by sa predsa len s hercami mala stretnúť. A to koncom novembra.

 

Napriek tomu, že sa ministerka s hercami stretnúť nechcela, štátny tajomník rezortu kultúry Konrád Rigó áno. Ešte minulý týždeň sa dohodol s hercami na spoločnom stretnutí. ,,Dnes nás ako zástupcov platformy Stojíme pri kultúre a predsedu a podpredsedu “odborovej organizácie umeleckého súboru SND – Slovenské národné divadlo” pozval štátny tajomník Rigó Konrád na stretnutie na Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, aby sme diskutovali o aktuálnej situácií v SND a jej riešení. Veľmi nás teší jeho snaha o otvorený a konštruktívny dialóg,” uviedla pre Glob.sk z platformy Nina Vidovencová.

Rigó po stretnutí s nimi uviedol, že úlohou politika v slobodnej demokracii je počúvať umelcov, vytvárať demokratické a transparentné pravidlá hry a za každú cenu chrániť umeleckú slobodu. „Umenie je zrkadlom doby a odrazom stavu spoločnosti. Preto nikdy nemôžeme vnímať umenie ako útok a umelcov ako iniciátorov útoku. Sú iba reflexiou našich krokov a rozhodnutí, sú reakciou na naše akcie. Za tieto spätné väzby musíme byť vďační, lebo nás posúvajú ďalej a pomáhajú nám urobiť správne rozhodnutia v budúcnosti. Túto funkciu však umenie dokáže reálne plniť iba vtedy, ak je slobodné,“ dodal štátny tajomník rezortu kultúry Rigó.

 

Stretnutie hercov a platformy so štátnym tajomníkom. Zdroj: Stojíme pri kultúre

Nečakané rozhodnutie

Veci sa pohli ale aj tam, kde to nikto nečakal. Nakoniec sa zdá, že herci ,,zlomili‘‘ aj samotnú Laššákovú. Generálny riaditeľ SND Vladimír Antala totiž zvolal na koniec novembra interné pracovné stretnutie všetkých subjektov divadla na pôde SND, na ktoré pozval aj ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. Z rezortu kultúry prišla jasná odpoveď. ,,Ministerka toto pozvanie prijala a na stretnutí sa zúčastní,‘‘ povedal z rezortu Pavol Čorba. Na stretnutí by mali zhodnotiť aktuálnu jubilejnú 100. sezónu divadla. No na pláne je aj to najpodstatnejšie – diskusia so zástupcami činohry. Stretnutie by sa malo uskutočniť 26. novembra. No tento termín nie je práve najvhodnejší. ,,Dúfame, že vyhovie našej požiadavke o presunutie stretnutia, pretože 26. novembra je veľká časť členiek a členov Činohra SND na pracovnej ceste v Prahe. Zároveň by sme boli radi, ak by bolo stretnutie poloverejné,” dodala pre Glob.sk z platformy Stojíme pri kultúre Vidovencová. Veci by sa tak mali začať hýbať, no nateraz nie je zrejmé, akým smerom.

Rezort kultúry reagoval aj na dnešné stretnutie Konráda Rigóa s niektorými hercami. ,,Ministerstvo kultúry vníma dnešné stretnutie štátneho tajomníka Konráda Rigóa (Most-Híd) s niektorými hercami Slovenského národného divadla ako jeho voľnočasovú aktivitu a predvolebnú kampaň, keďže za túto oblasť umenia vo svojej funkcii vôbec nezodpovedá a jeho postoje nekorešpondujú s krokmi ministerky, ktorá aktuálne reprezentuje Slovensko v Paríži na stretnutí ministrov kultúry štátov združených v UNESCO,” uviedol z rezortu kultúry Peter Mäsiar.

 

Laššáková sa s hercami zrejme stretne. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pozvánku neprijala

Herci ešte minulý týždeň vyzvali ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na verejné stretnutie do konca novembra. K pozvánke na stretnutie sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre. Kritizujú totiž jej spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Nepáči sa im ani nečakané odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. S ich výzvou ale u ministerky vtedy neuspeli. Odkázala im, že sa nechce miešať do interných záležitostí divadla.

S vyjadreniami hercov sa nestotožnilo ani samotné vedenie SND. ,,Téma výzvy by sa mala riešiť po odbornej diskusii, ktorá môže byť začiatkom legislatívneho procesu prípadnej zmeny zákona. Otázka menovania generálneho riaditeľa sa netýka len SND, ale všetkých inštitúcií v riadiacej pôsobnosti MK SR, preto eventuálna legislatívna zmena musí byť výsledkom širšej profesionálnej dohody,” uviedlo vtedy SND.

 

Hercom sa nepáči odvolanie Vajdičku. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Prekvapenie dňa

Herci sa preto deň po výzve stretli, aby sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe. Zo začiatku to nevyzeralo práve ružovo, no nakoniec prišiel svetlý moment, ktorý celú situáciu a postoj hercov zmenil. Štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó im ponúkol možnosť stretnutia. Ten bol už od začiatku na strane hercov. Odvolanie Vajdičku dokonca označil za veľmi zlý a škodlivý krok.

Vladimír Antala odvolal Michala Vajdičku z postu šéfa Činohry SND ešte začiatkom septembra. Ako dôvody vtedy inštitúcia uviedla, že nezvládal manažérske povinnosti. Deň po odvolaní sa Antala rozhodol vymenovať nového riaditeľa činohry. Stal sa ním bývalý dramaturg divadla Peter Kováč.

 

Konrád Rigó s odvolaním Vajdičku nie je spokojný. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND oslavuje storočnicu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Antala začiatkom januára skončil ako šéf SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Šéfom SND a Činohry je Peter Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next