Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Stopka na luxusný život. Kočnera môžu globálne sankcie úplne finančne zruinovať

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nad Kočnerom sa zmráka. Obžalovaný podnikateľ strávi už druhé vianočné sviatky za mrežami, na krku má dve obžaloby a niekoľko obvinení. To však nie je všetko. Najnovšie sa ocitol na Magnitského sankčnom zozname, kam ho zaradili Američania. To môže pre neho aj jeho firmy znamenať veľký problém. 

 

Kočner bol vždy považovaný za veľmi majetného človeka. Drahé autá, obleky, luxusné dovolenky. Život, ktorý mu mnohí závideli, sa však nateraz pre podnikateľa skončil. Nielenže mu hrozí doživotie za mrežami, vďaka opatreniu zo strany USA, si jeho peniaze neužijú zrejme ani jeho príbuzní.

Magnitského sankčný zoznam je celosvetový nástroj využívaný Spojenými štátmi proti zločincom zodpovedným za porušovanie základných ľudských práv alebo za korupciu. Americké ministerstvo financií zaradenie Mariana Kočnera na tento zoznam oznámilo včera večer, kedy sme si pripomínali Medzinárodný deň ľudských práv.

Kočnerovi sa tak dostalo neželanej “cti”. Stal sa totiž len druhým človekom z členských krajín EÚ, ktorý sa ocitol na spomínanom zozname. Prvým je lotyšský oligarcha Aivars Lembergs, ktorého naň zapísali v pondelok. Opäť si vybrali symbolický deň – Medzinárodný deň boja proti korupcii.

Na zozname, ktorý Američania pravidelne rozširujú, sú už desiatky ľudí z celého sveta. Rozhodnutie o pridaní Kočnera na zoznam podpísali minister zahraničných vecí USA Michael Pompeo a minister financií USA Steven Mnuchin. O prijatí podobného zákona teraz rokuje aj EÚ. Slovensko to oficiálne podporuje. V pondelok sa na prijatí dohodli ministri zahraničných vecí EÚ. V niektorých krajinách tiež existujú obdobné zákony a zoznamy.

Glob.sk v tejto veci oslovil aj ministerstvo zahraničných vecí. Zaujímalo nás, či Kočnerove pridanie na medzinárodne uznávaný sankčný zoznam nemôže robiť “zlé meno” našej krajine. Marian Kočner je súkromnou osobou, nie predstaviteľom štátu, nie je nám preto zrejmé, aké diplomatické problémy máte na mysli, samozrejme okrem hanby, že sa na takomto zozname ocitol občan SR,” reagovalo ministerstvo.

Koniec “podnikaniu”

Čo znamená krok USA pre samotného Kočnera? Zaradenie na sankčné zoznamy nie je len symbolom, že Američania si všimli Kočnerovu zvláštnu “podnikateľskú činnosť”. Pre väzneného muža majú sankcie najmä praktické dôsledky. Navyše nebudú mať zrejme dosah len na americký trh, ale aj na ten domáci. “Tento zásah americkej vlády zabezpečí, že Marian Kočner nebude môcť používať americký finančný systém na žiadne porušovanie zákonov. Zároveň toto rozhodnutie chráni americký finančný systém pred potenciálnym zneužívaním zo strany pána Kočnera,” povedal včera večer Griffin Rozell z tlačového oddelenia americkej ambasády v Bratislave.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sankcie sa dotýkajú šiestich Kočnerovych firiem: Správa a inkaso pohľadávok, Správa a inkaso zmeniek, Tranz-tel, Hotel Holding, International Investment Development Holding a International Investment Hotels Holding. “Toto pomenovanie akejkoľvek osoby znamená dôvodné podozrenie, že dotyčný je zodpovedný za korupciu alebo vážne porušenie ľudských práv, alebo sa takýchto vecí priamo či nepriamo zúčastnil. Nevyžaduje sa odsúdenie, ani to nenahrádza alebo nepredvída odsúdenie podľa slovenského práva. Slovenské orgány obvinili Mariana Kočnera z viacerých vážnych zločinov vrátane objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka,” píše sa v stanovisku amerického ministerstva financií.

Zákon nesie meno po ruskom právnikovi Sergejovi Magnitskom. Chorého Magnitského v roku 2009 umučili na smrť vo väzení v Moskve. Americko-britský podnikateľ Bill Browder, ktorý v deväťdesiatych rokoch patril k najväčším investorom v Rusku, potom bojoval za prijatie sankčného zákona. Ten je platný od roku 2012. Browder bol Magnitského zamestnávateľom. “Ak sa niekto dostane na sankčný zoznam, ktorý zaviedol globálny Magnitského zákon, znamená to, že ak akákoľvek banka alebo podnikateľský subjekt urobí v budúcnosti nejaký obchod s jednotlivcom na zozname, bude čeliť pokute v rozsahu 300 percent zo sumy v transakcií. V praxi to znamená, že každá banka na svete zastaví biznis so sankcionovanou osobou v momente, ako sa ocitla na Magnitského zozname. Ich finančný život je v skutočnosti zruinovaný. Ovplyvní to aj kreditné karty, aerolinky a takmer všetko ostatné,” vysvetľoval Browder včera pre Denník N.

Čo bude s jeho rodinou?

Na zaradenie Kočnera do zoznamu by mohla doplatiť aj jeho rodina. Z výpovede jeho dcéry Karolíny na súde v kauze zmenky vyplynulo, že rodina podnikateľa žije prevažne z majetku obžalovaného.

Zaradenie Kočnera na zoznam im preto môže skomplikovať bežné fungovanie.

Nemalo by tak už byť napríklad možné platiť debetnými a kreditnými kartami, ktoré sú vedené na meno podnikateľa alebo na jeho firmy. Platby cez Visa a Mastercard totiž prechádzajú americkými spoločnosťami. Rovnako sa sankcie týkajú aj všetkého majetku, v ktorom má Kočner či už priamo alebo nepriamo 50% a vyšší podiel.

Podniky, ktoré vlastnia Kočnerove firmy, by tak mohli mať problém napríklad aj s prijímaním platieb kartou. Rovnako zrejme nebude možné ich legálne predať, firmy či ľudia, ktorí by ich kúpili, by totiž čelili pokutám vo výške až 300% z transakcie.

 

Mohlo by vás zaujímať: