Regióny Ružinov Top

Stopka pre Ružinov skončila. Môžu zabojovať o eurofondy

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA/RUŽINOV- Po rokoch môžu znova čerpať eurofondy. Bratislavská mestská časť Ružinov sa snaží získať financovanie zo zdrojov európskej únie na rekonštrukciu škôlok, ale aj výstavbu detských ihrísk.

 

Ružinov nemohol na rozdiel od iných mestských častí čerpať európske peniaze od roku 2017. Miestny úrad pod vedením bývalého starostu Dušana Pekára totiž porušil zákaz nelegálneho zamestnávania, keď v rozpore so zákonom neprihlásil včas svojich zamestnancov v Sociálnej poisťovni. V registri porušovateľov mal byť zapísaný na obdobie 5 rokov, a tým stratiť možnosti čerpania štátnej pomoci, dotácií a eurofondov.

Bývalý starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Dušan Pekár a nový starosta Martin Chren Zdroj : Glob.sk I Dávid Duducz

Dnes už je však všetko inak. Vďaka zmene v legislatíve sa Ružinov opäť stal oprávneným subjektom na čerpanie dotácií. Nový starosta Ružinova Martin Chren verí, že sa im podarí získať zdroje na rozvoj škôlok, dopravy či občianskej vybavenosti.

“Za prvý polrok sme pripravili žiadosti na dotácie vo výške viac ako 600 tisíc eur. Väčšina z nich smeruje na opravy a zatepľovania našich škôl, škôlok a na budovanie detských ihrísk. V budúcnosti sa zameriame aj na získavanie peňazí na opravu kultúrnych domov, ekologické opatrenia, či rozvoj cyklodopravy,” povedal Chren.

Získavaním peňazí z európskych zdrojov je poverený projektový tím, ktorý vedú prednosta úradu Pavol Balžanka a vicestarosta Michal Gašaj. Ten zároveň kandiduje aj vo voľbách do Európskeho parlamentu za stranu Sme rodina.

“Niektoré bratislavské mestské časti získajú ročne z európskych fondov prostriedky blížiace sa k miliónu eur. Ružinov doteraz o tieto peniaze prišiel. Je našou prioritou napraviť to,” podčiarkol Chren.

Sľub starostu Ružinova Zdroj : Glob.sk I Dávid Duducz