Spoločnosť Zahraničné

Stovky Izraelčanov protestovali proti opatreniam na obmedzenie pohybu

Zdroj: TASR / AP

TEL AVIV – Stovky Izraelčanov protestovali vo štvrtok večer v Tel Avive proti druhému celoštátnemu obmedzeniu voľného pohybu, ktoré začne platiť od piatkovej 14.00 h miestneho času. Tzv. lockdown bude trvať tri týždne a obsiahne príchod židovského Nového roku (Roš ha-šana), ako aj Deň zmierenia (Jom kipur) a pútnický sviatok stánkov (sukot).

 

Ako pripomenula agentúra AFP, Izrael pôvodne žal chválu za to, ako v marci zastavil šírenie choroby COVID-19 zavedením prísnych reštrikcií. Úrady však nedávno uznali, že ich uvoľnenie prišlo priskoro.

V predvečer vstupu obmedzení do platnosti sa predseda vlády Benjamin Netanjahu prostredníctvom prejavu k národu snažil verejnosti vysvetlil, že vláda nemá na výber. Uviedol, že “zdravotný systém je v červenom pásme… Urobili sme všetko, čo sme mohli, aby sme dosiahli rovnováhu medzi potrebami (verejného) zdravia a potrebami ekonomiky”.

Podľa nových opatrení sa obyvatelia budú môcť teraz vzdialiť iba 500 metrov od domu. Výnimky z tohto pravidla zahŕňajú ľudí, ktorí si idú kúpiť lieky a potraviny, alebo sa chcú zúčastniť na pohrebe alebo na obriezke.

Izraelský opozičný politik Jair Lapid tieto opatrenia odsúdil ako “veľmi agresívny krok”, ktorý je pre ekonomiku ničivý a “nie je to užitočné ani z hľadiska zastavenia epidémie”.

Vyslovil podozrenie, že jediný dôvod, prečo vláda opäť pristupuje k celoštátnemu lockdownu je to, že “je úplne stratená” a “úplne zlyhala” pri zvládaní epidémie.