Politika Zahraničné

Strache z kauzy Ibiza ohlásil záujem stať sa starostom Viedne

Strache z kauzy Ibiza ohlásil záujem stať sa starostom Viedne. Zdroj: SITA / AP

VIEDEŇ – Bývalý vicekancelár a expredseda krajne pravicovej a populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache, sa plánuje uchádzať o post starostu rakúskej metropoly Viedeň. V nadchádzajúcich krajinských voľbách v tejto spolkovej krajine, ktoré sa budú konať na jeseň, tak bude vyzývateľom súčasného starostu Michaela Ludwiga. Informácie priniesol vo štvrtok nemecký denník Die Süddeutsche Zeitung.

 

Strache (50) svoj záujem stať sa viedenským starostom ohlásil v stredu večer v hlavnom meste Rakúska. “Čo sa týka mňa, príde nový štart,” povedal.

Strache bude kandidovať za nové hnutie s názvom Zväz pre Rakúsko (DAÖ), ktoré vznikol odštiepením z viedenskej FPÖ. Strache túto politickú iniciatívu označil za zárodok nového občianskeho hnutia, ktoré však detailne predstaví až o niekoľko týždňov.

Skompromitovaný Strache z postov vicekancelára aj šéfa FPÖ odstúpil vlani v máji po škandále s korupčným videom natočeným na španielskom ostrove Ibiza. Ten ho zachytáva, ako pred voľbami v roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Škandál viedol v krajine k politickej kríze a k rozpadu vládnucej koalície FPÖ s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza a predčasným voľbám. Tie sa uskutočnili v septembri 2019 a Kurz sa po nich opätovne stal kancelárom.

Hoci Strache 1. októbra 2019 vyhlásil, že sa sťahuje z veľkej politiky, zároveň naznačil, že sa možno vráti do lokálnej politiky vo Viedni. Nové vedenie FPÖ ho medzičasom z radov strany vylúčilo. Čelí totiž obvineniam zo zneužívania účtu FPÖ na krytie osobných výdavkov a vyšetruje ho prokuratúra. On ale všetky obvinenia odmieta.