Politika Zahraničné

Strana Modrá a biela odvolala rozhovory o vytvorení izraelskej vlády s Netanjahuom

JERUZALEM – Strana Modrá a biela Bennyho Ganca sa po izraelských parlamentných voľbách, ktoré nepriniesli jasný výsledok, v utorok stiahla z plánovaných rozhovorov o vytvorení vlády širokej jednoty s hlavným rivalom, premiérom Benjaminom Netanjahuom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Zástupcovia centristického bloku Modrá a Biela sa mali v stredu, po osobnom stretnutí oboch spomínaných lídrov, stretnúť s predstaviteľmi Netanjahuovej pravicovej strany Likud.

Avšak v utorok neskoro večer, po dvojdňovom sviatku pri príležitosti židovského Nového roka, Gancova strana oznámila, že rozhovory s Likudom ruší.

“V tomto štádiu musíme povedať, že neboli splnené podmienky, na základe ktorých by sa mohli konať ďalšie stretnutia medzi rokovacími skupinami,” uviedla strana Modrá a biela vo vyhlásení.

“Vzhľadom na to sa v stredu nebude konať žiadne stretnutie,” dodala strana, pričom nevylúčila rozhovory v neskoršom termíne.

“Ak to budeme pokladať za správne a potrebné, naplánuje sa ďalšie stretnutie na tento alebo budúci týždeň,” napísala strana s tým, že odvolaná bola aj schôdzka lídrov, teda Ganca s Netanjahuom.

Predčasné parlamentné voľby v Izraeli 17. septembra priniesli nerozhodný výsledok a Netanjahu sa zo všetkých síl snaží získať koaličných partnerov – chce zostať v kresle premiéra a stať sa najdlhšie slúžiacim izraelským predsedom vlády.

Netanjahua čaká v stredu aj začiatok vypočúvaní, ktoré bude viesť izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit. Ten tvrdí, že má v úmysle obžalovať Netanjahua z úplatkárstva, sprenevery a porušenia dôvery.

Na vypočúvaniach za zatvorenými dverami sa samotný Netanjahu nezúčastní, ale prídu jeho právnici. Vypočúvania majú trvať štyri dni a Netanjahu dostane poslednú šancu presvedčiť generálneho prokurátora, aby ho neobžaloval.

Strana Likud vo vyhlásení uviedla, že je “ohromená rozhodnutím Modrej a bielej zrušiť stredajšie rokovania a stretnutia”.

“Netanjahu znovu vyzýva Bennyho Ganca, aby prejavil zodpovednosť, zabránil novým voľbám a stretol sa s ním, ako bolo plánované,” dodal Likud.

Ak Netanjahu oznámi prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že nedokáže zostaviť vládu, hlava štátu potom rozhodne, či poverí touto úlohou Ganca.

Rivlin má aj inú alternatívu – môže vyzvať parlament, aby sa dohodol na kandidátovi na premiéra, pričom ten musí v hlasovaní získať súhlas najmenej 61 zo 120 členov.