Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby

Strana Za ľudí podáva podnet štátnej volebnej komisii. Dôvodom je nekompletné doručovanie hlasovacích lístkov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku podáva podnet Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Dôvodom je, aby komisia prešetrila všetky postupy Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s nedoručením kompletných hlasovacích lístkov pre voľbu poštou zo zahraničia. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.

 

Ministerstvo vnútra zatiaľ eviduje dva podnety o nedoručení hlasovacích lístkov, ktoré mal dodať priamo rezort a približne dvesto takých, ktoré nedodali samosprávy. Agentúru SITA o tom 9. februára informoval hovorca rezortu Petar Lazarov. Celkovo eviduje ministerstvo vnútra 55-tisíc žiadostí o možnosť voliť zo zahraničia. Šeliga taktiež vyzvala ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby za týmto účelom zriadila informačnú linku, kde sa poškodení ľudia budú môcť ozvať.

Ministerstvo vnútra SR malo povinnosť do 25. januára zaslať hlasovacie lístky, obálky a poučenie o spôsobe hlasovania voličom, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a požiadali o voľbu poštou. Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) 23. januára informovala, že na sociálnej sieti zaznamenala sťažnosti voličov zo zahraničia, ktorí poštou nedostali všetky hlasovacie lístky. Aj iniciatíva Za slušné Slovensko zverejnila 9. februára status, v ktorom poukazuje na problémy s hlasovacími lístkami. „Už niekoľko dní nám chodia sťažnosti od mnohých z vás, ktorí v zákonnej lehote požiadali o voľbu zo zahraničia. Stále vám neprišli hlasovacie lístky. Všetkým sme odporučili, aby kontaktovali priamo MV SR alebo svoje miestne úrady. Lístky stále neprišli. Apelujeme na ministerstvo, aby situáciu s volebnými lístkami pre všetkých občanov Slovenska akútne riešilo, keďže do volieb ostávajú 3 týždne,” zdôraznila iniciatíva.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že v takýchto prípadoch je potrebné vždy kontaktovať odosielateľa, teda tú obec, ktorá mu hlasovacie lístky zaslala, respektíve ministerstvo, ak mu zaslalo hlasovacie lístky. Vo všetkých prípadoch ide podľa ministerstva o ľudský faktor, keďže sady volebných materiálov skladajú do obálky zamestnanci obecných úradov, mestských úradov a zamestnanci odboru volieb, referenda a politických strán. Zalepenú obálku volič vloží do návratnej obálky označenej heslom „Voľba poštou – Election by mail“, musí byť na nej uvedená adresa sídla obecného úradu obce ako adresáta a adresa voliča ako odosielateľa. Návratnú obálku odošle poštou. Výdavky spojené so zaslaním návratnej obálky poštou hradí odosielateľ. Do výsledku hlasovania sa započítavajú hlasy na hlasovacích lístkoch, ktoré boli doručené obci trvalého pobytu voliča najneskôr v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb, teda najneskôr 28. februára.