Politika Domáce Top

Strana Za ľudí trvá na svojom. Pre kauzu diplomovka chce Kollárovu hlavu

Juraj Šeliga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA  – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) by mal pre kauzu “diplomovka” odstúpiť z funkcie. Takýto záver vzišiel z piatkového predsedníctva najmenšej koaličnej strany Za ľudí. Jej členovia od začiatku hovorili o potrebe vyvodenia politickej zodpovednosti zo strany Kollára po tom, ako boli medializované informácie, že časť svojej diplomovej práce skopíroval bez uvedenia zdroja. Tému chcú otvoriť v pondelok na koaličnej rade. 

 

Podpredseda strany a parlamentu Juraj Šeliga dnes zdôraznil, že strana aj po predsedníctve trvá na odstúpení Borisa Kollára z čela parlamentu. “Akékoľvek iné konanie by bolo farizejské. Keď kritizujeme jedného, musíme aj druhého,” povedal Šeliga. “Všetci robíme chyby, ale chybám sa musíme postaviť čelom,” vyhlásil.  Strana zároveň rešpektuje, že post predsedu Národnej rady patrí Sme rodina ako druhej najsilnejšej koaličnej strane.

V politike podľa neho ide aj o hodnoty a princípy. Odmietol, že by práve ich strana bola kvôli tejto požiadavke problematická. “Nie že Za ľudí má s tým problém, všetci s tým majú problém,” uviedol a pripomenul, že aj iné koaličné strany chcú  pre kauzu diplomovej práce s Kollárom hovoriť.

K tomu, či by v prípade, ak by Kollár ostal vo funkcii, strana koalíciu opustila, sa priamo nevyjadril. Poukázal však na fakt, že aj keby tak urobili, vládna koalícia by aj bez nich disponovala potrebnou nadpolovičnou väčšinou hlasov v parlamente.

Zdroj: Kancelária NR SR

Problém menom diplomovka

Kollár mal podľa medializovaných informácií skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením záverečnú prácu písal. Ako uviedol Denník N, ktorý na Kollárov prípad upozornil, školiteľ nedal prácu Kollárovi prerobiť, ale naopak, umožnil mu, aby v roku 2015 získal magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Predseda parlamentu takéto obvinenia odmietol s odvolaním sa na kontrolu originality záverečnej práce.

Predstavitelia strany Za ľudí sa od začiatku dožadovali vysvetlenie, v opačnom prípade hovorili o vyvodení politickej zodpovednosti. To, že o Kollárovej diplomovke budú hovoriť na predsedníctve strany, avizovali po tom, ako predseda parlamentu v piatok ráno vyhlásil, že sa nemá za čo hanbiť a svoj magisterský titul získal v súlade so zákonom. Napriek tomu uviedol, že v politike ho používať nebude.

Žltá karta

Takéto vysvetlenie nestačilo nielen strane Za ľudí, ale aj zvyšku koalície.  “Nakoľko aj po dnešnom tlačovom brífingu Borisa Kollára ostáva veľa nezodpovedaných otázok, pozvali sme si predsedu NR SR na rokovanie poslaneckého klubu,” uviedla včera najsilnejšia koaličná strana OĽaNO. Stanovisko zaujmú až po tomto stretnutí.

SaS zasa Kollárovo rozhodnutie nepoužívať titul berie na vedomie, ale z ich strany je to pre šéfa parlamentu “žltá karta”. “Preto zariaďuje predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová mimoriadny bod na rokovanie poslaneckého klubu, kde ho pozýva, aby zodpovedal všetky otázky poslancov SaS,” uviedli.

Mohlo by vás zaujímať: